لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۱

افشاء مرکز هسته ای در کره شمالی باعث نگرانی در منطقه شد


تصویری از رهبر کره شمالی
تصویری از رهبر کره شمالی

سیجی مائه هارا، وزیرامورخارجه ژاپن و استیفن بوسورث فرستاده ویژه آمریکا در امور کره شمالی، می گویند توافق کرده اند که نسبت به افشاء یک مرکز غنی سازی اورانیوم در کره شمالی، واکنشی آرام نشان دهند.

آقای بوسورث و هفت دیپلمات و مقام امینتی روز دوشنبه در توکیو با وزیر امورخارجه ژاپن دیدار و گفتگو کردند. آنان پس از آن به منطقه اعزام شدند که یک کارشناس اتمی آمریکایی، اعلام کرد که یک مرکز پیچیده ی غنی سازی اورانیوم را در کره شمالی مشاهده کرده است که بیش از هزار سانتریفیوژ در آن قرار داشت.
فرستاده ویژه آمریکا گفت واشنگتن اقدام کره شمالی را جدی می گیرد اما افزود وضعیت بحرانی نیست.
این اولین باری است که تاسیسات غنی سازی اورانیوم کره شمالی، توسط یک کارشناس خارجی تایید می شود.
بوسورث و تیم او پس از ژاپن برای مذاکرات راهی کره جنوبی شدند و از آنجا به چین سفر خواهند کرد.
زیگفرید هکر، دانشمند هسته ای آمریکایی می گوید در سفری به کره شمالی که اوایل ماه جاری میلادی صورت گرفت، او به دیدن یک مرکز غنی سازی اورانیوم برده شد. او گفت که از دیدن این مرکز پیچیده و سرعت تاسیس آن حیرت زده شده است. مقامات کره شمالی به او گفتند که در این مرکز دو هزار سانتریفیوژ فعال است.

هکر می گوید او نمی تواند تایید کند که این مجموعه بطور کامل فعال بوده است و ممکن است به منظور تولید سوخت، برای یک راکتور آب سبک تحقیقاتی ساخته شده باشد که در نزدیکی محل در حال احداث است. وی در عین حال گفت از این مرکز می توان برای تولید اورانیوم با غنای بالا نیز استفاده کرد. اورانیوم با غنای بالا می تواند در ساخت تسلیحات اتمی مورد استفاده قرار بگیرد.
فرستاده ویژه آمریکا در امور کره شمالی می گوید توسعه این مرکز اتمی در کره شمالی، ناقض یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

XS
SM
MD
LG