لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۴۸

کره شمالی برای انتخاب رهبران جدید آماده می شود


حزب کمونیست حاکم کره شمالی خواهان تشکیل جلسه ای برای انتخاب تیم جدید رهبری شده است.
برخی تحلیلگران بر این باورند که کنفرانس حزب موقعیت کیم یونگ اون، کوچکترین پسر کیم یونگ ایل رهبر کره شمالی را بعنوان جانشین نهایی او تایید خواهد کرد.
دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب روز شنبه اعلام کرد در نشست ماه سپتامبر «بالاترین هیات رهبری» حزب انتخاب خواهد شد. از سال ۱۹۶۶ این نخستین بار است که حزب کارگران کره شمالی جلسه ای تشکیل می دهد، آخرین گردهمایی بزرگ، حزب کنوانسیونی در سال ۱۹۸۰ بود که در آن نقش رهبری به کیم یونگ ایل واگذار شد و او را در مسیر جانشینی پدرش، کیم ایل سونگ، که در سال ۱۹۹۴ درگذشت، قرار داد.
اعلام تشکیل جلسه حزب در پی انتصاب های اخیر در ارتش کره شمالی صورت می گیرد که برخی از تحلیلگران آنرا نشانه دیگری از امکان آماده ساختن سومین پسر کیم یونگ ایل برای جانشینی او تلقی می کنند. کیم ۶۸ سال دارد و بیمار است.
اعتقاد بر این است که اقتصاد کره شمالی در سال گذشته، بخشی به دلیل بدی برداشت محصولات کشاورزی و تحریم های سازمان ملل متحد که تجارت تسلیحاتی کشور را بشدت کاهش داده، سیل نزولی داشته است.
پیونگ یانگ همچنین بعلت خودداری از قبول مسئولیت غرق یک کشتی جنگی کره جنوبی در ماه مارس با فشار سیاسی فزاینده روبرو بوده است. در آن حادثه بیش از ۴۵ ملوان کشته شدند و دامنه تنش در شبه جزیره کره بالا گرفته است.

XS
SM
MD
LG