لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

ویژه برنامه «نوعید»؛ برای ایران و در کنار مردم


ویژه برنامه «نوعید»؛ برای ایران و در کنار مردم
ویژه برنامه «نوعید»؛ برای ایران و در کنار مردم

بخش فارسی صدای آمریکا در آستانه نوروز ۱۴۰۲ و در پایان سالی پر از «بیم و امید» برای مردم ایران در سراسر جهان،‌ تلاش کرد لحظاتی خوشایند را ضمن احترام به جان‌باختگان اعتراضات سراسری در ایران در عین حفظ سنت‌های اصیل ایرانی رقم بزند.

چند روز قبل از تحویل سال، برنامه نوعید را این گونه معرفی کردیم: «یکی از سنت‌های نوروز دیدار با خانواده‌هایی است که در سال گذشته عزیزی را از دست داده‌اند. امسال هم که خانواده ایرانیان جان‌های عزیز بسیاری را از دست داده و رنج و شور و خشم و امید بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است، صدای آمریکا با «نوعید» به پیشواز نوروز و سال ۱۴۰۲ می‌رود. با ما همراه ما باشید با چندین ساعت برنامه متنوع؛ از آن چه بر ایران و ایرانیان در سال ۱۴۰۱ گذشت تا نور و امید و چشم‌انداز آینده.»

حالا در شرایطی که به باور بسیاری از کاربران فضای مجازی برنامه‌های «مطول» و «کم‌مایه» صدا و سیمای جمهوری اسلامی جذابیت زیادی برای بینندگان نداشتند، برنامه «نوعید» توسط بخش زیادی از بینندگان صدای آمریکا و مخاطبان ما در فضای مجازی پسندیده شد و توانست نظر تماشاگران را به خود جلب کند.

یک کاربر در توییتر با اشاره به برنامه «نوعید» نوشته است: «لذت بردم از برنامه نوروزی صدای آمریکا. ‏هم یاد کشته‌شدگان را زنده نگه داشتند، هم نوروز را با موسیقی خوب و امید به سالی بهتر جشن گرفتند.»

کاربر دیگری هم به گرامیداشت یاد و خاطره جان‌باختگان اعتراضات سراسری در این برنامه اشاره کرده و نوشته: «صدای آمریکا عجب برنامه با شعوری تدارک دیده. به بهترین شکل یاد خونهای ریخته برای کشور را گرامی داشت.»

البته برخی مخاطبان نیز به انتقاد از این برنامه پرداخته‌ و برخی آیتمهای برنامه را نپسندیده‌اند که به آرای آنان نیز احترام می‌گذاریم.

نگاهی به «نوعید»

در ساعات منتهی به تحویل سال نو، خوانندگان و هنرمندان مطرح ایرانی از سراسر جهان با حضور در ویژه برنامه «نو عید» صدای آمریکا ضمن تبریک سال نو و آرزوی سالی پیروز برای مردم ایران بر ادامه مقاومت و مبارزه با جمهوری اسلامی تا نیل به هدف نهایی تاکید کردند.

مژگان شجریان دختر استاد محمدرضا شجریان که ترانه «برای بی‌مزار عاشقان» را به تازگی به جان‌باختگان اعتراضات اخیر ایران تقدیم کرده در گفتگو با برنامه «نو عید» به صدای آمریکا گفت: «امیدوارم همه مردمانی که نوروز را جشن می‌گیرند و به آیین آن احترام می‌گذارند در سال جدید به همه آنچه که می‌خواهند و برای آن جنگیده‌اند دست پیدا کنند.»

مازیار فلاحی، خواننده‌ای که سال گذشته از ایران به آلمان مهاجرت کرده نیز به خبرنگار صدای آمریکا گفت: «ما ایرانیان سالهای تلخ بسیاری داشته‌ایم ولی سالی که گذشته سال بسیار تلخی بود اما در سال جدید با عشق به سوی ایرانی آزاد و آباد خواهیم رفت.»

فرامرز اصلانی خواننده سرشناس کشورمان هم که در روزهای اعتراضی ایران با حضور در راهپیمایی‌های مختلف خارج از کشور با مردم معترض داخل بارها ابراز همبستگی کرده بود در برنامه «نو عید» صدای آمریکا ضمن ابراز نگرانی و اندوه برای مردم ایران به‌خصوص آنهایی که نمی‌توانند نوروز را شاد سپری کنند گفت: «آرزو می‌کنم روزی ببینم که جوانان مملکتم به حق آزادی برسند و از این پس همه نوروزهایشان با شادی و خنده و رقص و موسیقی و آواز همراه شود و دائم لبخند به لب داشته باشند.»

اجرای زنده ترانه «بهار دلنشین» با صدای «ماندانا خزاعی» و «احسان کرمی»،‌ پخش پیام‌های تبریک نوروزی مقامات آمریکا و بررسی «ترانه‌های اعتراضی» منتشر شده در روزهای اعتراض مردم ایران از دیگر بخش‌های برنامه «نو عید» بودند.

همچنین چهره‌های هنری و سیاسی گوناگون همچون فرید زلاند، بیژن مرتضوی، شهره بیات، شالی زمردی و نازنین افشین جم با حضور در مقابل دوربین صدای آمریکا در ویژه برنامه «نو عید» ضمن آرزوهای نیک برای مردم ایران، بر همبستگی با معترضان داخلی و استقامت تا رسیدن به پیروزی تاکید کردند.

در این برنامه آیتم «دادنامه» که روایتی است به سبک «شاهنامه فردوسی» از هفت جانِ عزیزی که قربانی ضحاک زمانه شدند، با اشعاری از «فریبا صفری‌نژاد» و اجرای «فریدون فرح‌اندوز» مورد استقبال زیاد مخاطبان قرار گرفت.

این قسمت از «نوعید» با استفاده از تکنیک «طراحی متحرک» تولید شده که قسمت نخست آن به مهسا امینی تعلق دارد، قسمت دومش از حماسه «خدانور لجه‌ای» حکایت می‌کند، در فصل سوم راوی روایت «کیان پیرفلک» و «خدای رنگین کمان» اوست.غزل رنجکش، محمد حسینی، گوهر عشقی و در بخش هفتم که قسمت پایانی است آلام و ارزوهای همه مردم جان به لب رسیده ایران با خوانش «فریدون فرح‌اندوز» روایت می‌شود.

تمامی آیتم‌های پخش شده در ویژه برنامه نوروزی «نوعید» را می‌توانید در وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی صدای آمریکا تماشا کنید.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG