لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

سه پژوهشگر آمریکایی جایزه نوبل پزشکی امسال را به خود اختصاص دادند


سه پژوهشگر آمریکایی جایزه یک میلیون و یکصد هزار دلاری نوبل را به دست آوردند.
سه پژوهشگر آمریکایی جایزه یک میلیون و یکصد هزار دلاری نوبل را به دست آوردند.

با آغاز فصل جدید جوایز نوبل، سه پژوهشگر آمریکایی به جایزه نوبل پزشکی دست یافتند.

جفری هال، مایکل راسبش و مایکل یانگ به دلیل یافته هایشان در مورد ساعت درونی بدن به این جایزه دست یافته اند. در بیانیه ای که از سوی کمیته جایزه نوبل منتشر شده آمده است: «با استفاده از کرم میوه به عنوان یک اورگانیسم مدل، برندگان امسال جایزه نوبل پزشکی به ژنی دست یافته اند که ریتم بیولوژیکی روزانه بدن را کنترل می کند. این ژن باعث ذخیره شبانه پروتئین در سلولها و مصرف روزانه آنها می شود.»

این ژن بر روی خواب، رفتار، سطح هورمونی، دمای بدن و سوخت و ساز هم تاثیر دارد. جایزه نوبل پزشکی یک میلیون و یکصد هزار دلار است.

برندگان جایزه صلح نوبل چه کسانی هستند؟

جفری هال:

متولد ۱۹۴۵ در نیویورک. او مدرک دکتری را در سال ۱۹۷۱ و از دانشگاه واشنگتن در سیاتل دریافت کرد. او بین سالهای ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳ به تدریس در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا در پاسادنا پرداخت. او در سال ۱۹۷۴ به دانشگاه برندیز پیوست و در سال ۲۰۰۲ هم در دانشگاه ایالت مین مشغول به کار شد.

مایکل راسبش

او در سال ۱۹۴۴ در شهر کانزاس سیتی به دنیا آمد. او مدرک دکتری اش را در شعبه دانشگاه ام آی تی در کمبریج اخذ کرد. او پس از همکاری با دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند، در سال ۱۹۷۴ به دانشگاه برندیز در آمریکا پیوست.

مایکل یانگ

او متولد سال ۱۹۴۹ و شهر میامی است. او در سال ۱۹۷۵ مدرک دکتری اش را از دانشگاه تگزاس در شهر آستین به دست آورده و برای دو سال در دانشگاه استنفورد مشغول به کار شد. یانگ از سال ۱۹۷۸ در دانشگاه راکفلر شهر نیویورک مشغول به تحصیل است.

XS
SM
MD
LG