لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

سه مخترع باتری «یون لیتیوم» جایزه نوبل شیمی را از آن خود کردند


جایزه نوبل ۲۰۱۹ در رشته شیمی روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه به سه شیمیدان که موفق به اختراع باتری‌های یون لیتیوم شده بودند، اهدا شد.

«جان گودایناف» آمریکایی، «استنلی ویتینگام» بریتانیایی و «آکیرا یوشینو » ژاپنی سه شیمیدانی هستند که نوبل امسال را به طور مشترک به خود اختصاص دادند.

جان.بی گودایناف ۹۷ ساله پیرترین برنده یک جایزه نوبل محسوب می شود. این جایزه به خاطر «اختراع و ساخت باتری‌های یون لیتیوم» به این افراد اهدا شده است.

در بیانیه کمیته نوبل آمده است که باتری «یون لیتیوم» یک جهان بدون سوخت فسیلی را ممکن می سازد. این اختراع در زندگی‌ ما انقلاب به پا کرده و در همه چیز از موبایل تا دستگاه‌های برقی استفاده می‌شود.

کمیته نوبل روز سه‌شنبه ۱۶مهر نوبل فیزیک خود را به جیمز پیبلز دانشمند آمریکایی کانادایی برای کشفیات نظری در کیهان شناسی فیزیکی، میشل مایور و دیدیه کی‌لوز از سوئیس برای کشف یک سیاره فراخورشیدی که به دور یک ستاره شبیه به خورشید می چرخد، اهدا کرده بود.​

همچنین پیش از این دو دانشمند آمریکایی و یک دانشمند بریتانیایی برای کشف روندی که طی آن سلول وجود اکسیژن را احساس کرده و به آن واکنش نشان می‌دهد، برنده جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی ۲۰۱۹ شده بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG