لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

جایزه صلح نوبل به دو روزنامه نگار مدافع «آزادی بیان» رسید


ماریا رسا (راست) و دمیتری موراتوف، برندگان جایزه صلح نوبل
ماریا رسا (راست) و دمیتری موراتوف، برندگان جایزه صلح نوبل

کمیته جایزه صلح نوبل روز جمعه ۱۶ مهر دو روزنامه نگار از فیلیپین و روسیه را به عنوان برندگان جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۱ اعلام کرد.

اندرسون رئیس کمیته نروژی صلح نوبل در یک نشست خبری اعلام کرد، ماریا رسا و دمیتری موراتوف به دلیل «نبرد شجاعانه برای آزادی بیان» به عنوان برندگان جایزه صلح نوبل امسال معرفی می شوند.

بریت ریسا افزود: «این دو، نمایندگان همه روزنامه نگاران مدافع این آرمان در جهانی هستند که دموکراسی و آزادی رسانه ها به طور روزافزونی نامساعد است. روزنامه نگاری آزاد، مستقل و مدافع حقیقت، سزاوار حمایت در برابر سوء استفاده از قدرت، دروغ پردازی و تبلیغات جنگ طلبانه است.»

دمیتری موراتوف سردبیر روزنامه روسی «نووایا گازتا» است که فساد و شیوه های نادرست در دولت ولادیمیر پوتین را افشا می کند و جنگ در مرزهای اوکراین را کاملا پوشش می دهد. موراتوف پس از میخائیل گورباچف، نخستین شهروند روسیه است که برنده جایزه صلح نوبل می شود.

ماریا رسا روزنامه نگار فیلیپینی، سردبیر نشریه دیجیتالی رپلر است. این نشریه در چند سال گذشته به شدت سیاست های سرکوبگرانه دوترته رئیس جمهوری پوپولیست فیلیپین، و کشتار گسترده ای را که با انگیزه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در این کشور واقع در جنوب آسیا روی می دهد، پوشش داده است.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، با ابراز خشنودی از برنده شدن دو روزنامه نگار ، اعلام کرد این امر نشان دهنده به رسمیت شناختن اهمیت شغل روزنامه نگاری در شرایط بسیار دشوار جهان امروز است.

سخنگوی کمیساریا به همین مناسبت از جانب میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، به همه روزنامه نگاران جهان که با کار خود اطلاع رسانی می کنند و صدای بلند قربانیان در گوشه و کنار جهان هستند تبریک گفت.

XS
SM
MD
LG