لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

پرزیدنت اوباما جایزه صلح نوبل را قبول کرد


پرزیدنت اوباما جایزه صلح نوبل را قبول کرد
پرزیدنت اوباما جایزه صلح نوبل را قبول کرد

تقويت ديپلماسی بين المللی و همکاری ميان مردم دو دليل اصلی انتخاب اوباما بود

پرزیدنت باراک اوباما می گوید جایزه صلح نوبل را به عنوان «فراخوانی برای عمل» قبول می کند.

آقای اوباما روز جمعه در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید به خبرنگاران اظهار داشت او از اعلام این خبر شگفت زده شد و گفت او آن را «شناسایی دستاوردهای خودش تلقی نمی کند، بلکه ارج گذاری بر هدف هایی می بیند که او برای آمریکا و جهان تعیین کرده است.»

آقای اوباما گفت او خود را شایسته نمی بیند در کنار بسیاری از شخصیت های دگرگون کننده ای که افتخار کسب جایزه را داشته اند، بایستد.

رییس جمهوری آمریکا این سخنان را چند ساعت پس از آن ایراد کرد که رییس کمیته نوبل، بگونه ای غیر منتظره آقای اوباما را به خاطر آنچه آن را «کوشش های خارق العاده برای تقویت دیپلماسی بین المللی و همکاری دربین ملت ها نامید»، ستود.

او گفت کمیته اهمیت ویژه ای برای «نگرش و کار آقای اوباما در به وجود آوردن جهانی بدون تسلیحات اتمی قایل است.»

کميته نروژی نوبل در اسلو روز شنبه آقای اوباما را به خاطر تلاش های فوق العاده اش برای تقويت ديپلماسی بين المللی و همکاری ميان ملت ها برگزيد.

کميته می گويد برای تصويری که رياست جمهوری آمريکا در تلاش برای جهانی عاری از تسليحات اتمی از خود به جا گذاشته است اهميت ويژه ای قایل است.

کميته ضمن اعلام گزينش خود گفت تحت رهبری آقای اوباما تماس و گفتگو اکنون ابزارهایی مرجح برای حل و فصل حتی دشوارترين منازعات بين المللی است.

کميته می گويد رهبر آمريکا اذهان جهان را بخود جلب کرده است و به مردم آينده ای بهتر را نويد داده است.

کميته می افزايد به خاطر ابتکارات آقای اوباما آمريکا اکنون در مقابله با چالش های بزرگی که جهان از نظر تغييرات جوی با آنها روبروست نقشی سازنده تر ايفا می کند. کميته می گويد دمو کراسی و حقوق بشر تحکيم و تقويت خواهد شد.

جايزه صلح نوبل در شرايطی به آقای اوباما تعلق گرفته است که آمريکا در دو جنگ، يکی در عراق و ديگری در افغانستان درگير است.

جايزه صلح نوبل معادل يک ميليون و پانصد هزار دلار ارزش دارد و روز دهم دسامبر داده خواهد شد.XS
SM
MD
LG