لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

سه زن جایزه صلح نوبل را دریافت می کنند


سه زن جایزه صلح نوبل را دریافت می کنند
سه زن جایزه صلح نوبل را دریافت می کنند

دو زن از لیبریه و یک زن از یمن که علیه بی عدالتی، سرکوب و خشونت جنسی جنگیده اند، روز شنبه در مراسمی در اوسلو جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۱ را دریافت کردند.
جوایز در حالی که حاضران در تالار شهر بپا خاسته بودند، به الین جانسون سرلیف رییس جمهوری لیبریه، لیماه گبووی فعال صلح لیبریایی و توکل کارمان فعال یمنی حقوق زنان، اهدا شد.
رییس نروژی کمیته نوبل به زنان گفت آنها پیکار برای «حقوق بشر بطور کلی و حقوق زنان برای برابری و صلح بویژه» را نمایندگی می کنند.
خانم سرلیف در سال ۲۰۰۵ بعنوان نخستین زن بگونه ای دمکراتیک بریاست جمهوری لیبریه انتخاب شد، و بخاطر کوشش های خود برای تامین صلح و تقویت موقعیت زنان در کشورش تحسین شده است.
لیماه گبوی، که او نیز اهل لیبریه است، با تشویق زنان به مشارکت در یک سلسله تظاهرات خالی از خشونت به پایان جنگ داخلی ۲۴ ساله کشورش کمک کرد.
توکل کارمان، فعال و روزنامه نگار در یمن که ۳۲ سال دارد، نخستین زن عرب و جوانترین فردی است که جایزه صلح نوبل را دریافت می کند. به او بابت ایفای نقشی رهبری کننده در پیکار برای حقوق زنان و دمکراسی و صلح در کشورش، که با تظاهرات و خشونت دست بگریبان بوده است، اعتبار داده می شود.

XS
SM
MD
LG