لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۱

جایزه صلح نوبل به سه زن اهدا می شود


جایزه صلح نوبل به سه زن اهدا می شود
جایزه صلح نوبل به سه زن اهدا می شود

جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۱ به الین جانسون سرلیف، رییس جمهوری لیبریه، لیماه گبووی، و توکل کارمان فعال حقوق بشر یمنی اهدا شده است.
کمیته نروژی نوبل این گزینش را روز جمعه در اوسلو اعلام کرد و گفت سه زن جایزه را بخاطر «پیکار خالی از خشونت برای امنیت و حقوق انسانی زنان» مشترکا دریافت خواهند کرد.
رییس کمیته کارهای هر سه نفر را ستود و گفت: «ما نمی توانیم به صلح پایدار در جهان دست یابیم مگر این که زنان از همان فرصت هایی که برای مردان وجود دارد برخوردار شوند.»
الین جانسون سرلیف، ۷۲ ساله، در سال ۲۰۰۵ در نخستین انتخابات دمکراتیک در آفریقا به ریاست جمهوری برگزیده شد. کمیته نوبل از او بدلیل کوشش برای تامین صلح، پیشبرد توسعه اقتصادی و اجتماعی و تقویت موقعیت زنان تجلیل کرد.
رهبر لیبریه، در یک کمپین تنگاتنگ برای انتخاب دوباره پیش از رای روز سه شنبه، گفت جایزه نوبل شناخت «سالها مبارزه برای عدالت، صلح و پیشبرد توسعه» در کشور او است، و تاکید کرد که «اعتبار آن باید به مردم لیبریه داده شود.»
لیماه گبووی، ۳۹ ساله، که او نیز اهل لیبریه است، به پایان جنگ داخلی در کشورش با تشویق زنان مسیحی و مسلمان در یک سلسله اعتصاب های نشسته و تظاهرات آرام کمک کرد. در سال ۲۰۰۲، گبووی زنان لیبریه را برای شرکت در یک «اعتصاب جنسی» تا خشونت پایان نگیرد، بسیج کرد.
او گفت جایزه «یک نوبل برای زنان آفریقا» است و افزود «دیگر امکان ندارد کسی بتواند نقش ما را کوچک کند.»
در این میان، توکل کارمان، شهروند ۳۲ ساله یمن، بخاطر ایفای یک «نقش اصلی در پیکار برای حقوق زنان و برای صلح و دمکراسی» در کشورش تجلیل شد. کارمان، یک فعال «بهار عربی» در یمن، پس از برنده شدن به خبرنگاران گفت او آنرا به «جوانان انقلاب در یمن» تقدیم می کند، و این موفقیت را «یک پیروزی در قیام علیه علی عبداله صالح رییس جمهوری» نامید.
کمیته صلح نوبل گفت امیدوار است جایزه به پایان «سرکوب زنان که هنوز در بسیاری از کشورها جریان دارد کمک کند.»
سه زن جایزه تقریبا یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری را بین خود تقسیم خواهند کرد، و آنرا روز ۱۰ دسامبر در مراسمی در اوسلو دریافت خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG