لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۷

پادشاه سوئد با طرح جدید ساختمان نوبل مخالفت کرده است


نمای بیرونی ساختمان جدید نوبل -طرح دیوید چیپرفیلد
نمای بیرونی ساختمان جدید نوبل -طرح دیوید چیپرفیلد

عمر ساختمان نوبل، جایی که هر سال میزبان مراسم اهدای جوایز نوبل است سر آمد.
قرار است به زودی ساختمان جدیدی در مرکز استکهلم بنا شود و جای ساختمان قبلی را بگیرد. اما طرح جدید که ایده دیوید چیپرفیلد معمار بریتانیایی است به مشکل برخورده است.

کارل گوستاف شانزدهم، پادشاه سوئد از این طرح راضی نیست. از قرار در طرح جدید، ساختمان زیادی بزرگ است و از همین رو اندکی فراتر از آنجایی که باید باشد قرار می گیرد. پادشاه همچنین با رنگ ساختمان مخالف است و معتقد است شکوه و جلوه نوبل را تحت شعاع قرار می دهد.

دیوید چیپیرفیلد می گوید اندازه ساختمان بر اساس استفاده ای که از آن می شود تعیین شده است. هدف اصلی ساختمان جدید این است که عموم مردم بتوانند از آن بهره ببرند.

طرح جدید ساختمان نوبل از معمار بریتانیایی دیوید چیپرفیلد
طرح جدید ساختمان نوبل از معمار بریتانیایی دیوید چیپرفیلد

ملکه سیلویا ، همسر پادشاه سوئد معتقد است باید طرح را به رأی گذاشت.

این در حالی است که طرح جدید توسط شورای شهر سوئد تأیید شده و قرار است تا سال ۲۰۱۷ سنگ بنای ساختمان نوبل گذاشته شود. ولی حالا که خانواده سلطنتی ساز مخالف می زند مسأله تا اندازه ای رنگ و بوی سیاسی گرفته است.

شورای شهر می گوید نظر پادشاه اهمیتی ندارد و او نباید در این امور دخالت کند. راجر موگرت، از اعضای شورای شهر سوئد می گوید پادشاه از دنیا صد سال عقب است و گویا خبر ندارد که سوئد از سال ۱۹۱۹ بر پایه نظام دموکراتیک اداره می شود. برخی دیگر معتقدند پادشاه می تواند در مورد میراث فرهنگی کشور نظر بدهد.

هزینه ساخت بنای جدید صد میلیون پوند تخمین زده شده است. بخش عمده این مبلغ را خاندان متمول والنبرگ بر عهده گرفته و تأمین بخش دیگری از آن بر عهده خانواده پرسون، صاحب بوتیک زنجیره ای H&M است.

XS
SM
MD
LG