لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۴

مدال برنده ایرانی تبار «نوبل ریاضی» به سرقت رفت | دزد شناسایی شد


مدال طلای موسوم به «نوبل ریاضی» که به یک ریاضی‌دان ایرانی تبار ساکن بریتانیا داده شده بود، کمتر از یک ساعت بعد از اهدای مدال، به سرقت رفت.

«کوچر بیرکار» که نام قبلی او فریدون درخشانی است، ریاضیدان ایرانی‌ تبار پناهنده به بریتانیا است و روز چهارشنبه به عنوان یکی از چهار برنده بزرگترین جایزه ریاضی جهان موسوم به فیلدز که معادل نوبل ریاضی تلقی می شود، برگزیده شد.

این مدال روز چهارشنبه طی مراسمی در شهر ریو دو ژانیرو، واقع در برزیل، به پروفسور کوچر بیرکار داده شده بود اما کمتر از یک ساعت بعد این مدال دزدیده شد.

به نوشته سی بی سی، این رویداد یک اتفاقی خجالت آور برای این شهر برزیلی به شمار می رود که جرم و سرقت در آن بسیار رخ می دهد.

مدال که طلای ۱۴ عیار داشت، در کیف پروفسور کوچر بیرکار بود و با ناپدید شدن کیف، مدال نیز ناپدید شد.

برگزار کننده مراسم، «کنگره بین المللی ریاضی‌دان ها» اعلام کرد از این واقعه به شدت متاسف است. این سازمان اعلام کرد تصاویر مربوط به مراسم بررسی می شود و مقامات و پلیس شهر نیز همکاری دارند. بعد از این بی بی سی خبر داد که سارق این مدال شناسایی شده است.

پروفسور کوچر بیرکار که پیشتر نام فریدون درخشانی را داشت، کرد و متولد ایران است که مدرک کارشناسی از دانشگاه تهران دارد و سالها پیش به بریتانیا پناهنده شد. او در ناتینگهام ادامه تحصیل داد و در دانشگاه معتبر کمبریج کار می کند. وی بعد از مهاجرت، نام کردی را برای خود انتخاب کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از ریودوژانیرو، آقای بیرکار ۴۰ ساله، تحقیقاتی در زمینه هندسه جبری داشته است و جایزه ۱۵ هزار دلاری را در برزیل دریافت کرد.

جایزه فیلدر از سال ۱۹۵۴ اهدا می شود. چون جوایز نوبل در رشته ریاضی اهدا نمی شود، از جایزه فیلدز به عنوان «نوبل ریاضیات» یاد می شود.

جوایز فیلدز امسال به چهار ریاضی‌دان شامل کوچر بیرکار، السیو فیگالی، پیتر شولتزه و اکشای ونکاتش به خاطر کارهای عمده و بااهمیتی که در حوزه‌های مختلف ریاضی انجام داده‌اند، اعطا شد.

آقای بیرکار دومین ایرانی پس از «مریم میرزاخانی» است که توانسته برنده مدال فیلدز شود.

خانم میرزاخانی که سال ۲۰۱۴ به دلیل ویژگی و پیچیده بودن تحقیقاتش در «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی» به دریافت جایزه فیلدز نائل شده بود؛ سال گذشته بر اثر ابتلا به سرطان در ۴۰ سالگی درگذشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG