لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۸

شاعر سوئدی برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۱


توماس ترانسترومر به دلیل ایست مغزی قادر به حرف زدن نیست و قرار است همسرش به نمایندگی از او در مجلس بزرگداشت و اهدای جایزه حاضر شده و پیام این شاعر بزرگ سوئد را به مخاطبان انتقال دهد
توماس ترانسترومر به دلیل ایست مغزی قادر به حرف زدن نیست و قرار است همسرش به نمایندگی از او در مجلس بزرگداشت و اهدای جایزه حاضر شده و پیام این شاعر بزرگ سوئد را به مخاطبان انتقال دهد

آکادمی جوایز نوبل در استکهلم سوئد «توماس ترانسترومر» شاعر سوئدی را شایسته دریافت جایزه نوبل ادبیات امسال دانسته است. کمیته نوبل در بیانیه کوتاه خود که در سایتش منتشر کرده، می گوید: توماس ترانسترومر به دلیل تازگی ارائه واقعیت به ما از طریق خلاصه کردن تصاویر نیمه روشن شایسته دریافت این جایزه شده است.

اهدای این جایزه به یک شاعر سوئدی گرچه دور از انتظار نبود؛ اما دوستداران ادبیات و شعر در جهان به ویژه مردم خاورمیانه چشم به راه شنیدن خبر برنده شدن آدونیس شاعر سوری بودند که یکی از نامزدهای مطرح دریافت جایزه نوبل ادبیات طی سالهای اخیر بوده است.

توماس ترانسترومر متولد ۱۹۳۱ در رشته روانشناسی درس خوانده و در آغاز در یک درمانگاه روانی در استکهلم مشغول به کار شد. او تاکنون چندین جایزه معتبر ادبی و فرهنگی دریافت کرده است.

به گفته منتقدان ادبی توماس ترانسترومر با ارائه تصاویر نیمه روشن و مه گرفته و روشنی بخشیدن به زاویه نگاه و کاربردهای زبانی از جایگاه یگانه ای در جهان شعر امروز برخوردار شده است.

منتقدان ادبی بر آن هستند که توماس ترانسترومر بیشتر از اوزان کلاسیک برای بیان مسایل امروز به ویژه نگرش به طبیعت استفاده می کند، طبیعتی که در معرض آسیب های جدی قرار گرفته است. سمت و سوی دیگر شعرهای ترانسترومر توصیف جهان تهی از روح و معنای امروزی است که هویت فرد را به چالش گرفته.

مخاطبان ادبیات و شعر جهان در ایران با نام توماس ترانسترومر از طریق گزینه ای از شعرهای او آشنا هستند.

مرتضی ثقفیان شاعر ایرانی مقیم استکهلم سوئد پیشتر گزینه ای از اشعار توماس ترانسترومر را با عنوان مجمع الجزایر رویا به فارسی ترجمه کرده که از سوی نشر دیگر در تهران منتشر شده است.

این شاعر به دلیل ایست مغزی قادر به حرف زدن نیست و قرار است همسرش به نمایندگی از او در مجلس بزرگداشت و اهدای جایزه حاضر شده و پیام این شاعر بزرگ سوئد را به مخاطبان انتقال دهد.

XS
SM
MD
LG