لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۶

برنده جایزه نوبل ادبیات: دولت بلاروس وانمود می‌کند من اصولا وجود ندارم


برنده جایزه نوبل ادبیات: دولت بلاروس وانمود می‌کند من اصلا وجود ندارم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

نویسنده بلاروس برنده جایزه ادبیات نوبل سال ۲۰۱۵، با اشاره به سکوت مقامات کشورش در مورد این موفقیت، گفت دولت بلاروس وانمود می‌کند که وی اصولا وجود ندارد.

سووتلانا الکسیویچ در پاسخ به پرسش رادیوی آزاد اروپا که آیا این خبر را یک پیروزی شخصی می‌داند یا پیروزی برای ادبیات ملی بلاروس، گفت خود را موجودی جهانی می‌داند.

.ی اضافه کرد "به عقیده من، ما در این جهان در انزوا زندگی نمی‌کنیم. کار من مجموعه‌ای از خانواده‌ام و فرهنگ‌های ما است. فرهنگ های پس از دوران شوروی سابق، بلاروس و روسیه است."

خانم الکسیویچ در پاسخ به این پرسش که واکنش دولت بلاروس و الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری آن کشور پس از اهدای جایزه ادبیات نوبل به وی چه بود، گفت دولت بلاروس طوری وانمود می‌کند که گویی او اصولا وجود ندارد.

این نویسنده ۶۷ ساله بلاروس از مهارت‌های خبرنگاری خود برای خلق آثاری استفاده کرده است که فجایع تاریخی را بازگو می‌کند: شوروی سابق و سقوط آن در سال ۱۹۹۱ میلادی، جنگ جهانی دوم، جنگ شوری در افغانستان و فاجعه هسته‌ای چرنوبیل در سال ۱۹۸۶، از وقایعی تاریخی هستند که او در آثارش به آنها پرداخته است.

او مانند بسیاری دیگر از روشنفکران بلاروس از منتقدان رژیم لوکاشنگو است.

سووتلانا الکسیویچ که مدت‌ها به علت انتقاداتش از دولت بلاروس اغلب در خارج از آن کشور به سر برده است، اکنون در مینسک، پایتخت بلاروس، زندگی می‌کند.

XS
SM
MD
LG