لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

دو آمریکایی مشترکاً جایزه اقتصاد نوبل را دریافت کردند


با اعلام جایزه اقتصاد نوبل، اعطای شش جایزه نوبل در رشته های مختلف در سال ۲۰۰۹ به پایان می رسد

دو آمریکایی به نام های الینور استروم و اولیور ویلیامسون به سبب تحقیقاتی که ممکن است از نتایج آن برای مقابله با تغییرات محیط زیست و رکود اقتصادی جهانی استفاده شود جایزه اقتصاد نوبل سال ۲۰۰۹ را دریافت خواهند کرد.

الینور استروم، استاد دانشگاه ایندیانا، تحقیقاتی انجام داده است که به موجب آن می توان دریافت که چگونه قوانین سیاسی، قضایی و اقتصادی را در ممانعت و یا ترغیب استفاده از منابع طبیعی به نحوی کارآ و با دوام، به کار گرفت.

اولیور ویلیامسون که استاد دانشگاه کالیفرنیا در برکلی است مطالعات پیشرفته ای در زمینه اقتصاد سازمانی انجام داده است. اقتصاد سازمانی عبارت است از مطالعه چگونگی ایجاد و گسترش سازمان ها و نهادها و اثراتی که می توانند بر رشد اقتصادی داشته باشند. نتیجه کار او بر مدیریت شرکت ها و موسسات کارآیی دارد. بسیاری از کارشناسان اقتصادی می گویند شکست مدیریت شرکت ها نقشی عمده در بحران اقتصادی که جهان را به رکود اقتصادی کشاند ایفا کرده است.

الینور استروم اولین زنی است که از زمان به وجود آمدن جایزه اقتصاده نوبل دراواخر دهه ۱۹۶۰ این جایزه را دریافت می کند.

با اعلام جایزه اقتصاد نوبل، اعطای شش جایزه نوبل در رشته های مختلف در سال ۲۰۰۹ به پایان می رسد. این جوایز در ماه دسامبر آینده طی برگزاری مراسمی به برندگان آن داده می شود.

XS
SM
MD
LG