لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۹

استاد دانشگاه شیکاگو و از پیشروهای اقتصاد رفتاری برنده نوبل اقتصادی ۲۰۱۷ شد


آقای تلر استاد دانشگاه شیکاگو است.
آقای تلر استاد دانشگاه شیکاگو است.

کمیته صلح نوبل روز دوشنبه پروفسور ریچارد تیلر استاد اقتصاد دانشگاه شیکاگو را برنده جایزه نوبل در اقتصاد سال ۲۰۱۷ اعلام کرد.

پرروفسور تلر در پژوهش خود به این نتیجه رسیده بود که گزینش های افراد در مسائل اقتصادی از جمله پس اندازها همیشه بخردانه نیست.

کمیته نوبل در سوئد اعلام کرد ریچارد تلر به خاطر درک روان شناسی اقتصاد سزاوار جایزه شناخته شده است.

از تلر به عنوان کسی نام برده شده که تحلیل واقع گرایانه تر از تصمیم گیری های مردم در مسائل اقتصادی ارائه داده است.

پروفسور تلر را پدر بنیانگزار رفتار اقتصادی می خوانند. در این رشته اصل برآن است که برخلاف نظریه اقتصادی که رفتار تصمیم گیران در مسائل اقتصادی روز مره را معقول می داند، تصمیم های افراد در این زمینه همیشه عاقلانه نیست و در راستای خدمت به منافع شان نیست.

برای مثال هنگامی که سرمایه گذاری شان به مشکل برخورد می کند و از ارزش آن کاسته می شود حاضر نیستند جلو زیان را بگیرند و فعالیت را ادامه ندهند؛ یا زمانی که در کازینو دارند می بازند بازهم به امید برد به قمار ادامه می دهند. این رفتار غیر منطقی پیامدهای اقتصادی دارد: افراد بیش از آنچه که باید هزینه می کنند و برای دوران بازنشستگی پس انداز نمی کنند.

یا برای مثال در سال ها ی دهه ۲۰۰۰ با آنکه قیمت خانه سیر صعودی پیدا کرده و به مرز خطرناک و هشدار دهنده رسیده بود باز هم خانه می خریدند.

روز دوشنبه پروفسور ریچارد تیلر تلفنی خبر دار شد که برنده نوبل اقتصاد شده است.
روز دوشنبه پروفسور ریچارد تیلر تلفنی خبر دار شد که برنده نوبل اقتصاد شده است.

امروز وقتی از پروفسور تلر تلفنی سوال شد با جایزه یک میلیون ویکصد هزار دلاری می خواهد چه کند؟ پاسخ داد تا حد ممکن «به شیوه ای غیر معقولانه» آن را مصرف خواهد کرد!

اما در گفتگوی بعدی با آسوشیتدپرس در پاسخ به همان پرسش در باره فلسفه کارهایش گفت در نظریه اقتصادی سنتی، این سوال احمقانه ای است.دلیلش هم این است که پول ها برچسب ندارند. بنابراین وقتی پول جایزه به حساب بانکی من واریز شود چگونه می توانم بدانم آن بطری شرابی که خریداری می کنم از پول نوبل است یا از پول دیگر؟ اما پاسخ جدی به پرسش، می تواند این باشد که با بخشی از پول به تفریح و سرگرمی هایم می رسم و بخشی را هم به مبرم ترین کارهای مورد نظرم اختصاص خواهم داد.

کمیته نوبل در اطلاعیه اعلام برنده نوبل اقتصاد ابراز امیدواری کرد با پژوهش های پروفسور تلر، مردم کنترل بهتری بر تصمیم های اقتصادی خود داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG