لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

وال‌استریت جورنال: برادر رهبر کره شمالی همکار سازمان سیا بود


روزنامه وال‌استریت جورنال در گزارشی مدعی شد کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی که در سال ۲۰۱۷ در مالزی کشته شد برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) جاسوسی می‌کرد.

وال‌استریت جورنال به نقل از «یک منبع آگاه» نوشت که کیم جونگ نام در سال ۲۰۱۷ هم برای دیدار با «رابط» خود در سازمان سیا به مالزی سفر کرده بود.

گفته می‌شود که او احتمالا با سیستم امنیتی چین هم در ارتباط بوده است.

وال‌استریت جورنال اما به نقل از چند «مقام سابق آمریکا» نوشت که احتمالا برادر ناتنی رهبر کره شمالی با توجه به این‌که سال‌ها در خارج از این کشور زندگی می‌کرد، جزئیات زیادی از فعالیت‌های مخفیانه این کشور نداشته است.

هم‌زمان آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های امنیتی کره جنوبی نوشت که آن‌ها نمی‌توانند خبر همکاری کیم جونگ نام با سازمان سیا را تایید کنند.

برادر ناتنی رهبر کره شمالی که پیشتر جانشین کیم ایل جونگ بود سال‌ها خارج از آن کشور زندگی می‌کرد و می‌توانست تهدیدی برای حاکمیت کیم جونگ اون محسوب شود.

او سال ۲۰۱۷ هنگام توقف در فرودگاه کوالالامپور در یک سوءقصد هدف حمله با مواد شیمیایی قرار گرفت و دقایقی بعد درگذشت.

مقام‌های آمریکا و کره جنوبی، حکومت کره شمالی را مسئول ترور کیم جونگ نام می‌دانند. پیونگ‌یانگ اما دخالت در قتل او را رد می‌کند.

مالزی دو زن را به اتهام قتل کیم جونگ نام بازداشت کرده بود، اما هر دوی آن‌ها از اتهام قتل تبرئه و چندی پیش از زندان آزاد شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG