لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۰

هشدار ارتش کره شمالی در آستانه مانور نظامی کره جنوبی


هشدار ارتش کره شمالی در آستانه مانور نظامی کره جنوبی
هشدار ارتش کره شمالی در آستانه مانور نظامی کره جنوبی

ارتش کره شمالی به اتباع کره جنوبی که در جزایر نزدیک آب های دریای زرد زندگی می کنند هشدار داده است تا برای اجتناب از گلوله باران احتمالی، این جزیره های مورد مناقشه دو کره را تخلیه کنند.

پیونگ یانگ تهدید کرده است اگر طی مانور نظامی دریایی روز دوشنبه کره جنوبی، گلوله ای به سمت آب های کره شمالی پرتاب شود، اقدام تلافی جویانه اتخاذ خواهد کرد.

اخبار یکشنبه بعد از ظهر کره شمالی حامل پیام ارتش این کشور بود که در یک اعلامیه عمومی بی سابقه، از ساکنان پنج جزیره تحت کنترل کره جنوبی خواسته بود تا برای اجتناب از گلوله باران احتمالی تا ساعت نه صبح روز دوشنبه این جزیره ها را تخلیه کنند.

بر پایه اعلامیه ارتش، صبح روز دوشنبه کره جنوبی مانور دریایی خود را آغاز می کند. این اعلامیه از شبکه های رادیو و تلویزیون پیونگ یانگ پخش شد و خبرگزاری رسمی کره شمالی نیز آن را منتشر کرد.

مجری خبر به نقل از بیانیه فرمانده ارتش منطقه اعلام کرد که طی مانور دریایی در آب های کره شمالی، حتی کوچکترین اقدامی به حمله تلافی جویانه فوری و بی رحمانه منتهی خواهد شد.

در این بیانیه خاطرنشان شده بود که دولت کره جنوبی نباید درس های ۲۳ نوامبر ۲۰۱۰ و زمانی که رگبار مرگبار گلوله توپ در جزیره یئون پیونگ فرود آمد، را فراموش کند.

یونهاپ، خبرگزاری نیمه رسمی سئول از یک مقام رسمی ستاد مشترک که نخواست نامش فاش شود، نقل کرده است با وجود هشدار کره شمالی، کره جنوبی و ایالات متحده روز دوشنبه مانور دریایی مشترک ضدزیردریایی در دریای زرد برگزار خواهند کرد.

مقامات می گویند کره جنوبی توسط نماینده خود در روستای پان مون جوم، کره شمالی را از برگزاری مانور سالانه عادی مطلع کرده است.

تحلیلگران و فرماندهان ارتش ایالات متحده به صدای آمریکا گفتند توصیه کره شمالی در مورد تخلیه ساکنان جزایر غیرمعمول است. اما آن ها خاطرنشان کردند که تهدید اقدام تلافی جویانه علیه مانورهای نظامی کره جنوبی امری عادی عادی به شمار می رود و لزوماً به معنای زنگ خطر نیست.

کره شمالی همچنین هشدار داده است اگر در طی دو مانور نظامی مشترک آتی ایالات متحده و کره جنوبی هر گونه عمل خصمانه ای انجام شود، اقدام تلافی جویانه نظامی اتخاذ خواهد کرد.

دو کشور کره شمالی و جنوبی، از سال ۱۹۵۳ تاکنون در جنگ بوده اند. این دو کشور در سال ۱۹۵۳ با امضای یک آتش بس موقت، به جنگ داخلی سه ساله ای پایان دادند که در آن نیروهای ایالات متحده و سازمان ملل متحد از کره جنوبی حمایت می کردند و ارتش چین طرفدار نیروهای نظامی کره شمالی بودند.

XS
SM
MD
LG