لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۶

کره شمالی آمریکا را تهدید به حمله هسته ای پیشدستانه کرد


کره شمالی آمریکا را تهدید به حمله هسته ای پیشدستانه کرد؛ این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل در واکنش به آزمایش اتمی اخیر پیونگ یانگ، برای تصویب تحریم های سخت تر آماده می شود.

وزارت امور خارجه کره شمالی روز پنجشنبه اعلام کرد آن کشور "حق پیشدستی در حمله به قرارگاه های متجاوز" را اعمال می کند.

وزارت امور خارجه کره شمالی می گوید چنین اقدامی را به آن جهت ضروری می داند که "آمریکا در آستانه شعله ور ساختن یک جنگ اتمی است".

کره شمالی اخیرا برای پیشبرد برنامه های اتمی و موشکی خود گام هایی بلند برداشته است، اما تصور نمی رود از قابلیت پرتاب موشکی دورپرواز با کلاهک اتمی برخوردار شده باشد.

کره شمالی همواره در ایامی که تشنج در شبه جزیره کره شدت می گیرد، چنین تهدید هایی را مطرح می کند.

تهدید های اخیر به فاصله چند ساعت پیش از رای گیری به یک قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد عنوان شده است، که حاوی بعضی از شدیدترین تحریم هایی است که سازمان ملل متحد تاکنون وضع کرده است.

چو تی یانگ، سخنگوی کره جنوبی می گوید سئول از متن پشنهادی برای این قطعنامه راضی است. وی گفت: "اگر متن پیشنهادی، به همین صورت تصویب شود، دولت ما آن را با توجه به تشدید تحریم های جاری که شامل تحریم های جدید نیز خواهد بود، قطعنامه ای خوب می داند".

در این متن منع هر گونه خدمات مالی یا نقل و انتقال های پولی که به برنامه های اتمی یا موشکی پیونگ یانگ کمک کند پیشنهاد شده است. قطعنامه پیشنهادی همچنین حاوی سخت تر ساختن محدودیت های مسافرتی و بازرسی های شدید تر از محموله های به مقصد کره شمالی و بالعکس است.

کره شمالی، در آستانه رای گیری ، همچنین تهدید کرده است آتش بسی را لغو می کند که در سال ۱۹۵۳ به جنگ کره پایان داد، ضمن آنکه یک رشته مانورهای نظامی را نیز همزمان و در رقابت با مانورهای مشترک آمریکا و کره جنوبی به اجرا گذاشته است.

بنا به گزارش ها، پیونگ یانگ ضمن برداشتن گام هایی برای استتار سیستم حمل و نقل عمومی، پیام هایی نیز در حمایت از جنگ برای شهروندان خود پخش می کند.

کره جنوبی نیز عهد کرده است در مقابل هر گونه اقدام نظامی کره شمالی، به سرعت واکنشی تلافی جویانه از خود نشان دهد. کیم ممین سکو، سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی گفت سئول به دقت مرزها را زیر نظر دارد.

کیم گفت: "کره شمالی اکنون در حال انجام مانورهای مختلف زمینی، دریائی و هوائی است. ما فعالیت های کره شمالی را زیر نظر داریم و بر آمادگی های خود افزوده ایم با این فرض که مانور ها ممکن است هر لحظه به اقداماتی تحریک آمیز منجر شود".

ژنرال جیمز تورمن، فرمانده نیروهای آمریکائی در کره جنوبی نیز اطلاعیه ای منتشر ساخت که می گوید وی نگران تهدید پیونگ یانگ است و هشدار می دهد که برای دفاع از کره جنوبی و "اجرای کامل مفاد توافق آتش بس" آماده است.

گرچه تهدید هائی این چنین توسط کره شمالی امری غیر عادی نیست، اما به نظر می رسد شعار و لفاظی های پیونگ یانگ پس از آن شدت گرفته است که جامعه بین المللی آزمایش اتمی کره شمالی در ماه فوریه و آزمایش موشکی آن در ماه دسامبر را تقبیح و محکوم کرد.

قطعنامه پیشنهادی ضمن مسدود ساختن دارائی های متعلق به سه نمایندگی تسلیحاتی کره شمالی، مسافرت های آنان را منع می کند. این قطعنامه همچنین یک آکادمی علمی دولتی و یک شرکت مرتبط با ارتش کره شمالی را در لیست سیاه می گذارد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد پیشتر در واکنش به آزمایش های اتمی کره شمالی در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ تحریم هایی علیه پیونگ یانگ وضع کرد . تحلیلگران می گویند موفقیت تحریم های جدید به تمایل چین برای به اجرا گذاشتن آنها بستگی دارد.
XS
SM
MD
LG