لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

مسئول گفت‌وگوهای کره شمالی با ایالات متحده تغییر کرد


کره شمالی برای دور جدید گفت‌وگوها با ایالات متحده برای عاری‌سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های هسته‌ای، ممکن است از یک دیپلمات باسابقه خود استفاده کند.

رویترز به نقل از «یک دیپلمات» در کره‌جنوبی - بدون ذکر نام - و رسانه‌های کره جنوبی نوشت که احتمالا «کیم میونگ جیل» جانشین «کیم هیوک چول» در دور جدید گفت‌وگوها با آمریکا خواهد شد.

براساس گزارش‌ها، در جریان دیدار پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون در منطقه غیرنظامی مرز دو کره، مقام‌های کره شمالی این تغییر را به طرف آمریکایی اطلاع دادند.

کیم میونگ جیل پیشتر سفیر کره شمالی در ویتنام بود.

پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون، روز یک‌شنبه ۹ تیرماه در منطقه غیرنظامی مرز دو کره با یکدیگر دیدار کردند. دونالد ترامپ تبدیل به اولین رئیس جمهوری مستقر تاریخ آمریکا شد که قدم به خاک کره شمالی گذاشته است.

این دیدار که انتظار می‌رفت بسیار کوتاه باشد تبدیل به یک ملاقات طولانی پشت درهای بسته شد و کیم جونگ اون پس از این دیدار با بدرقه پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری کره جنوبی٬ به کره شمالی بازگشت.

پیش از این، پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون دو بار با یکدیگر دیدار کرده بودند. دیدار نخست میان این دو سال گذشته در سنگاپور انجام شد.

دومین دیدار رهبران دو کشور اسفند ماه ۱۳۹۷ و در هانوی ویتنام برگزار شد، اما بدون توافق و پیشتر از مهلت اعلام شده، به پایان رسید. پرزیدنت ترامپ در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق اعلام کرد.

آمریکا خواستار خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره و همچنین پایان برنامه موشکی پیونگ یانگ است و وعده داده است در صورت اقدام کره شمالی در این زمینه،‌ پیونگ یانگ از کمک های اقتصادی واشنگتن بهره مند می شود.

کره شمالی هم خواسته های مشخصی دارد: رفع تحریم‌های بین المللی، امضای توافقنامه نهایی صلح بر مبنای پایان جنگ کره، خروج نیروهای نظامی و تسلیحات آمریکا از شبه جزیره کره و ایجاد کانال مستقیم دیپلماتیک برای حل و فصل مسائل.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG