لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

رهبر کره شمالی از یک زیردریایی ساخت این کشور بازدید کرد


کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به یک زیردریایی تازه ساخته شده آن کشور رفته و از آن بازدید کرده است.

به گزارش رویترز، خبرگزاری دولتی کره شمالی این خبر را منتشر کرده و نوشته است که کیم از بخش‌های مختلف این زیردریایی که «زیر نظر و توجه ویژه» او ساخته شده، بازدید کرده است.

این در حالی است که کره شمالی تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد و رهبر این کشور به دنبال گفت‌وگو و توافق با ایالات متحده برای رفع این تحریم‌ها است.

کیم جونگ اون از سال گذشته توجه خود را به موضوع اقتصاد معطوف کرد. او در این مدت با روسای جمهوری چین، کره جنوبی، و روسیه دیدار کرد.

پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون تاکنون سه بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند. آخرین بار این دو در منطقه غیرنظامی مرز دو کره با یکدیگر دیدار کردند و دونالد ترامپ تبدیل به اولین رئیس جمهوری مستقر تاریخ آمریکا شد که قدم به خاک کره شمالی گذاشته است.

این دیدار که انتظار می‌رفت بسیار کوتاه باشد تبدیل به یک ملاقات طولانی پشت درهای بسته شد و کیم جونگ اون پس از این دیدار با بدرقه پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری کره جنوبی٬ به کره شمالی بازگشت.

پیش از این، پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون دو بار با یکدیگر دیدار کرده بودند. دیدار نخست میان این دو سال گذشته در سنگاپور انجام شد.

دومین دیدار رهبران دو کشور اسفند ماه ۱۳۹۷ و در هانوی ویتنام برگزار شد، اما بدون توافق و پیشتر از مهلت اعلام شده، به پایان رسید. پرزیدنت ترامپ در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق اعلام کرد.

آمریکا خواستار خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره و همچنین پایان برنامه موشکی پیونگ یانگ است و وعده داده است در صورت اقدام کره شمالی در این زمینه،‌ پیونگ یانگ از کمک های اقتصادی واشنگتن بهره مند می شود.

کره شمالی هم خواسته های مشخصی دارد: رفع تحریم‌های بین المللی، امضای توافقنامه نهایی صلح بر مبنای پایان جنگ کره، خروج نیروهای نظامی و تسلیحات آمریکا از شبه جزیره کره، و ایجاد کانال مستقیم دیپلماتیک برای حل و فصل مسائل.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG