لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۱

شبکه رستوران های خارجی: محل کسب درآمد برای پیونگ یانگ و جمع آوری اطلاعات مشتریان


یک کارگر سابق رستورانی متعلق به کره شمالی در خارج از این کشور به صدای آمریکا گفت که پیونگ یانگ اطلاعات مربوط به خارجی ها بویژه شهروندان کره جنوبی را از طریق شبکه رستوران هایش در سطح جهان جمع آوری می کند.

گفته می شود کره شمالی ۱۳۰ رستوران در سراسر جهان و اکثرا در چین دارد، که اتباع کره شمالی را استخدام می کنند، غذاهای سنتی این کشور را ارائه می دهند، و از دیرباز یکی از ابزارهای قدرت نرم این کشور بوده اند. اما همچنین گمان رود از آنها بعنوان پوششی برای فعالیت های دیگر استفاده می شود.

رسانه های خبری کره جنوبی و غربی شایع کرده اند که پیونگ یانگ از رستوران ها برای فعالیت های غیر قانونی مانند پولشوئی استفاده می کند.

کارگر سابق رستوران به صدای آمریکا گفت پیشخدمت های کره شمالی در رستوران های دولتی در خارج مخفیانه اطلاعات شخصی مشتریان را جمع می کنند و به کشورشان می فرستند. آنها بویژه به اتباع کره جنوبی توجه دارند.

ماموریت جمع آوری اطلاعات زیر نظر مقاماتی که وزارت امنیت کره شمالی اعزام می کند صورت می گیرد. هر مقام ۱۰ تا ۲۰ پیشخدمت را کنترل می کند.

کارگر سابق گفت بین ۶۰ تا ۸۰ درصد مشتریان اهالی کره جنوبی هستند و بدون آنها رستوران ها نمی توانند دوام بیاورند.

روشن نیست رستوران ها چه مقدار پول جمع می کند. با این حال، به گفته او، بیشتر درآمد برای دولت فرستاده می شود و پول زیادی برای کارگران باقی نمی ماند. به پیشخدمت ها ماهانه ۱۰ تا ۱۵ دلار بابت کار بیش از ۱۲ ساعت در روز پرداخت می شود. آنها پس از بازگشت از ماموریت چهار ساله، ۲۵۰۰ دلار و لوازم منزل مانند تلویزیون یا ماشین لباسشوئی دریافت می کنند.

این کارگر سابق رستوران گفت پیشخدمت ها زیر نظارت سنگین کار می کنند و آزادی شخصی محدودی دارند.

ایجاد رستوران در خارج به یک منبع مهم ارز برای پیونگ یانگ، در میان تحریم های بین المللی فزاینده تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG