لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۳

سئول از احتمال دستیابی پیونگ یانگ به توان موشکی پیشرفته خبر داد


12 دسامبر، پرتاب راکت در کره شمالی
12 دسامبر، پرتاب راکت در کره شمالی
مسئولان کره جنوبی روز یکشنبه گفتند پرتاب اخیر راکت توسط کره شمالی این احتمال را تقویت می کند که این کشور به فناوری شلیک کلاهک تا مسافت بیش از ۱۰ هزار کیلومتر دست یافته است.

کره شمالی گفته است که در عملیات ۱۲ دسامبر پرتاب موشک، ماهواره هواشناسی را در مدار زمین نصب کرده است اما منتقدان می گویند هدف از آن تقویت فناوری لازم برای فرستادن موشک دوربرد حامل کلاهک است.

کره شمالی به دلیل تحریم های اعمال شده سازمان ملل متحد، از آزمایش موشک یا فناوری هسته ای منع شده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد، پرتاب موشک از سوی پیونگ یانگ در ماه گذشته را محکوم کرد.

کره جنوبی برخی قطعات از راکت مرحله اول آزمایشی همسایه شمالی اش را که در آبهای این کشور سقوط کرد، آزمایش کرده است.

یک مقام وزارت دفاع کره جنوبی گفت: «نتیجه آزمایشات نشان می دهد که کره شمالی به توانایی ارسال موشک تا برد ۱۰ هزار کیلومتر و حمل کلاهک ۵۰۰ الی ۶۰۰ کیلوگرم دست یافته است.»

آزمایش موشکی قبلی کره شمالی موفقیت آمیز نبود.

کره شمالی آمریکا را مادر تمامی جنگ طلبان می داند، سال هاست که سرمایه عظیمی را صرف توسعه تکنولوژی کرده که بتواند اهدافی را تا مسافت ایالات متحده هدف قرار دهد و در عین حال در تلاش برای دست یافتن به تکنولوژی نظامی هسته ای است.

کارشناسان می گویند کره شمالی تا رسیدن به چنین مرحله ای سالها فاصله دارد.
علی رغم محکومیت های بین المللی، پرتاب اخیر موشک توسط کره شمالی در داخل این کشور یک پیروزی عمده و اعتباری برای کیم جونگ اون، رهبر جوان این کشور تلقی شد.

رسانه های دولتی کره شمالی گفتند کیم جونگ اون، خواستار توسعه و پرتاب «ماهواره های بیشتر» و «راکت های کلاهک دار با ظرفیت بیشتر» شده است.
XS
SM
MD
LG