لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۹

کره جنوبی: پیونگ یانگ برای آزمایش اتمی سوم آماده می شود


کره جنوبی: پیونگ یانگ برای آزمایش اتمی سوم آماده می شود
کره جنوبی: پیونگ یانگ برای آزمایش اتمی سوم آماده می شود

یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی گزارش داد کره شمالی خود را برای سومین آزمایش سلاح های اتمی آماده می کند.

این گزارش از منابع اطلاعاتی ناشناس نقل کرده است که تصاویر ماهواره ای کارگران را نشان می دهد که در حال حفر تونل جدیدی در تاسیسات آزمایش اتمی در پونگی ری واقع در شمال شرق کشور هستند. کره شمالی پیش از این در اکتبر سال ٢٠٠٦ و در ماه مه سال ٢٠٠٩ دو آزمایش اتمی در این تاسیسات انجام داده بود.

این منبع به یونهاپ گفت به نظر می رسد که کار ساخت این تونل در مراحل نهایی است.

کره شمالی در ماه فوریه توافق کرد تا آزمایش های اتمی، غنی سازی اورانیوم و پرتاب موشک دوربرد خود را متوقف کند. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده چند روز بعد اعلام کرد که ایالات متحده قصد دارد تا برای این کشور فقرزده کمک های غذایی ارسال کند.

زمانی که پیونگ یانگ اعلام کرد قصد دارد تا طی ماه جاری، برخلاف قطعنامه های سازمان ملل متحد موشک های دوربرد پرتاب کند، این توافق به سرعت لغو شد. خبرنگاران غربی که اجازه پوشش خبری پرتاب موشک را داشتند، روز یکشنبه گفتند این موشک روی سکوی مخصوص نصب شده بود.

پیونگ یانگ ادعا کرده که هدف از پرتاب این موشک قراردادن یک ماهواره برای بررسی وضعیت اقلیمی در فضا است. اما کشورهای دیگر، از جمله ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی پرتاب این موشک را نوعی آزمایش اتمی مخفیانه قلمداد می کنند.

کره شمالی اعلام کرده است که پرتاب موشک برای گرامیداشت صدمین سالگرد تولد کیم ال سونگ، بنیانگزار فقید این کشور بین ١٢ آوریل تا ١٦ آوریل انجام خواهد شد.

یانگ جیهچی، وزیر امور خارجه چین روز یکشنبه از نگرانی پکن در مورد برنامه پرتاب موشک کره شمالی خبر داد. شین هوا، خبرگزاری رسمی چین از وزیر امور خارجه این کشور نقل کرده است که وی برای یافتن راهکاری برای حل و فصل این وضعیت مصرانه خواستار دیپلماسی بین المللی شده است.

ایالات متحده، چین، روسیه، کره جنوبی و ژاپن به طور مشترک با کره شمالی مذاکره می کنند تا این کشور را به توقف برنامه اتمی اش متقاعد کنند. اما این مذاکرات در اواخر سال ٢٠٠٩ و به دنبال اخراج بازرسان بین المللی از کره شمالی و انجام دومین آزمایش اتمی در این کشور، متوقف شد.

XS
SM
MD
LG