لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۹

قوانین جدید اینترنت؛ روزنه‌ای به کره شمالی


از این هفته به بعد، خارجی هایی که در کره شمالی زندگی می کنند یا از آنجا بازدید می کنند به فیسبوک، توییتر، و دیگر شبکه‌های اجتماعی اینترنتی روی موبایل‌هایشان دسترسی خواهند داشت.

این امر روزنه‌ای جدید را به روی این کشور منزوی جهان باز می کند هر چند فعلا موجی اندک از آنچه در کره شمالی رخ می دهد از طریق عکس‌های به اشتراک گذاشته روی اینستاگرام و توییتر در معرض دید جهان گذاشته شده است. این امکان از طریق شبکه ۳گ تامین شده از شرکت کریلین میسر شده است. این ارتباطی مستقیم را با کشور منزوی کره شمالی که برای بسیاری از جهانیان رمزآلود است، به وجود آورده است.

تحول اخیر در کره شمالی پس از آن است که چند هفته پیش کره شمالی اعلام کرد که به خارجی‌های بازدید کننده از این کشور اجازه می دهد موبایل‌هایشان را همراه داشته باشند. مسافرها قبلا بایستی موبایل‌هایشان را در گمرک مرزی تحویل دهند.

امکان دسترسی به اینترنت از طریق موبایل در کره شمالی تنها برای گروه کوچکی از خارجی‌ها در کره شمالی فراهم است که اغلب یک مامور دولتی کره شمالی همراهیشان می کند و تنها اجازه رفتن به مناطق از پیش تعیین شده را دارند.

برخی ناظران ابراز امیدواری می کنند که امکان جدید در کره شمالی در نهایت اگر در اختیار اهالی این کشور نیز قرار گیرد تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت اما این امری بعید به نظر می رسد و دولت تمام سعی خود را به کار خواهد گرفت تا با ثبت و نظارت بر سیم کارت‌های متصل به اینترنت جلوی هرگونه فعالیت خارج از کنترل را بگیرد.

اما با تمام سختگیری‌های دولتی پیونگ یانگ، گشایش جدید می تواند بر کار روزنامه نگاران خارجی که اخبار کره شمالی را پوشش می دهند تاثیر بگذارد.

XS
SM
MD
LG