لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

کره شمالی به دنبال انرژی بومی و آسیب ناپذیر در برابر تحریم است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کره شمالی در حال بررسی دو برنامه بلندپروازانه انرژی های جایگزین، انرژی امواج و سوخت مبتنی بر زغال سنگ، است. موفقیت پیونگ یانگ در این باره می تواند استاندارد زندگی در کره شمالی را به شکل چشمگیری ارتقاء داده، از وابستگی آن کشور به واردات نفت و آسیب پذیری اش در برابر تحریم ها بکاهد.

دسترسی به منابع پایدار انرژی که در برابر تحریم ها آسیب پذیر نیست، مدت ها اولویت مقام های کره شمالی بوده است. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در سخنرانی ماه گذشته اش به مناسبت سال نو میلادی خواستار «سرعت بخشیدن به افزایش تولید الکتریسیته شد» و بر صنعت زغالسنگ به عنوان «جبهه اصلی توسعه خودکفایی اقتصادی» تاکید گذاشت. رهبر کره شمالی از اهمیت انرژی اتمی، باد و امواج دریا برای بلند مدت سخن گفت.

از آن جا که توسعه بیشتر انرژی اتمی در کره شمالی در کوتاه مدت بعید به نظر می رسد، آن کشور با منابع انرژی اندک اش در حال توسعه فناوری تبخیر زغالسنگ به گازهای جانشین برای سوخت موتور است. پیونگ یانگ همچنین با مهار قدرت امواج اقیانوس در پی به کار گیری دیوارهای دریایی عظیم با توربین های تولید برق است.

زغالسنگ و انرژی آب منابع اصلی انرژی کره شمالی است. پیونگ یانگ تقریبا تمام نفت و مشتقات مورد نیازش را از چین وارد می کند. صفحات خورشیدی همه جا از بالکن خانه های شهری تا ساختمان های زراعی مناطق روستایی و تاسیسات نظامی قابل مشاهده است. باد همچنان منبع بسیار اندک انرژی است.

خروجی یک واحد تبخیر زغالسنگ در شمال پیونگ یانگ می تواند سوخت شیمیایی معادل ۱۰ درصد نیاز آن کشور به محصولات نفتی را تامین کند. در این تاسیسات ظاهرا از فناوری استفاده خواهد شد که زغالسنگ را به یک نوع گاز مناسب تولید سوخت شیمیایی، مواد شیمیایی صنعتی و کود تبدیل می کند.

بزرگترین نیروگاه برق نیروی امواج در نزدیکی شهر آنسان کره جنوبی قرار دارد. این نیروگاه سال ۲۰۱۱ افتتاح شد و برق کافی برای شهری با جمعیت پانصد هزار نفر را تامین می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG