لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

انتشار کتابی جدید در ژاپن درباره خاندان حاکم بر کره شمالی


کیم جونگ-اون، جوانترین پسر رهبر سابق کره شمالی، پس از مرگ رهبر کره شمالی، جانشین او شد
کیم جونگ-اون، جوانترین پسر رهبر سابق کره شمالی، پس از مرگ رهبر کره شمالی، جانشین او شد

هفته آینده کتابی در ژاپن به بازار عرضه می شود که می گویند نویسنده اش از زاویه ای متفاوت بر زوایای تاریک خانواده حاکم بر کره شمالی و سلسله موروثی آن نور می تاباند.

نویسنده این کتاب روزنامه نگار ژاپنی «یوجی گومی» است و کتابش را عمدتا بر اساس مصاحبه با پسر ارشد کیم جونگ-ایل، رهبر سابق کره شمالی نوشته است. او به نقل از کیم جونگ-نام از جمله می نویسد که کیم جونگ ایل برای سپردن قدرت به کیم جونگ-اون، پسر جوانترش اعتماد اندکی داشت.

یوجی گومی در کتاب خود می گوید: «احساس می کنم کیم جونگ-نام، به برادرش کیم جونگ-اون حسادت می کرد چون پدرشان، او را به عنوان رهبر آینده انتخاب کرده بود. کیم به من گفت که برادر کوچکترش هیچ چشم اندازی درباره حکمرانی بر کره شمالی و مردم آن ندارد».

گومی می گوید سال گذشته جمعا هفت ساعت با کیم جونگ-نام در پکن و ماکائو مصاحبه کرده و همچنین از یک ماه پیش و به دنبال مرگ کیم جونگ-ایل، بارها با او مکاتبه کرده است: «کیم جونگ-نام، بارها به من گفت که قصد بازگشت به کره شمالی را ندارد. اما افراد بسیاری از جمله مردم کره شمالی و چین از او انتظار دارند که به عنوان یک رهبر، به کره شمالی بازگردد».

نویسنده کتاب، کیم جونگ-نام ۴۰ ساله را، علی رغم زندگی اعیانی اش در تبعید و عمدتا ماکائو، یک سوسیالیست واقعی توصیف می کند که خواستار تغییر ساختاری کره شمالی و اصلاح اقتصاد دولتی چین است.

گومی می گوید:«او را ترغیب کردم تا درباره کره شمالی بیشتر حرف بزند و از خط مشی سیاسی کره شمالی انتقاد کند اما او هنوز تصمیمش را نگرفته است».

گومی همچنین به نقل از کیم جونگ نام می گوید که کیم جونگ-ایل، از این که پسرانش پس از او قدرت را در دست بگیرند، اطمینان نداشت. از سویی بدنه قدرت کره شمالی نیز گفته است که رهبر جدید کشور، پسر سوم کیم جونگ-ایل، نقشی نمادین خواهد داشت تا از ادامه حاکمیت نظامی و اقتصاد بسته، اطمینان حاصل کنیم.

یوجی گومی که در روزنامه شیمبون توکیو می نویسد، در کتاب خود می گوید کیم نمی خواست که کتاب در این زمان حساس و به مدت کوتاهی پس از مرگ پدرش منتشر شود. اما ناشر قصد دارد کتاب را بیستم ژانویه، سی دیماه، وارد بازار کند.

به گفته گومی، کیم ابراز نگرانی کرده که اگر این کتاب پخش شود، از پیونگ یانگ «عملی مخاطره آمیز» سرخواهد زد. هرچند به گفته نویسنده کتاب، پکن نخواهد گذاشت که به کیم آسیبی برسد زیرا او سالهاست که تحت حفاظت چین است و از نظام این کشور پشتیبانی می کند.
در اواخر دهه ۹۰ میلادی کیم جونگ-نام برای جانشینی پدرش آماده می شد اما در سال ۲۰۰۱ پس از آن که قصد داشت با گذرنامه جعلی جمهوری دومنیکن همراه با یک زن و یک پسربچه وارد ژاپن شود بازداشت شد، محبوبیت و شانسش را از دست داد. او آن زمان به ماموران تحقیق و تجسس ژاپنی گفت با همسفرانش قصد داشتند از پارک «دیزنی لند» توکیو بازدید کنند.
به دنبال مرگ پدرشان کیم جونگ-ایل، برادر ناتنی کیم به عنوان «جانشین رهبری» و «فرمانده معظم» کره شمالی معرفی شده است.

در سال ۲۰۰۳ کتاب دیگری در ژاپن منتشر شد که نویسنده اش ادعا می کرد سرآشپز خانواده کیم است. او در کتابش کیم جنگ-اون را فرزند محبوب پدر، و کیم جونگ-چول، پسر وسطی خانواده را فردی «نالایق» که پتانسیل جانشینی را ندارد، توصیف کرده است.
به گفته برخی تحلیلگران علی رغم تبلیغات رسانه های کره شمالی و معرفی کیم جونگ-اون به عنوان یک رهبر باتجربه، سکان کنترل کشور در دستان یک یا چند تن از چهره های ارشد، از جمله جانگ سونگ تائک، معاون کمیسیون دفاع ملی و شوهر خواهر رهبر سابق این کشور، کیم جونگ-ایل است.

یک موسسه مرتبط با وزارت خارجه کره جنوبی گزارشی را منتشر کرده که پیش بینی می کند امسال کره شمالی دست به آزمایش سوم هسته ای و موشک دوربرد بزند تا برای کیم جونگ-اون اعتبار نظامی بگیرند.

XS
SM
MD
LG