لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۵

اعلام آغاز سوختگیری راکت فضایی کره شمالی


اعلام آغاز سوختگیری راکت فضایی کره شمالی
اعلام آغاز سوختگیری راکت فضایی کره شمالی

مقامات کره شمالی روز چهارشنبه گفتند آنها تزریق سوخت به یک راکت را برای پرتاب فوری به فضا آغاز کرده اند.
مدیر مرکز فرماندهی پرتاب راکت کره شمالی در جمع گروهی از خبرنگاران بین المللی گفت در حالی که او سخن می گوید سوخت در راکت بارگیری می شود. این اقدام بر خطر رویاروئی با همسایگان کره شمالی در منطقه و با امریکا می افزاید.
مدیر مرکز همچنین گفت یک ماهواره هواشناسی روی راکت سوار شده است. این راکت قرار است بسته به شرایط هوا بین پنجشنبه تا دوشنبه پرتاب شود.
پرتاب راکت بسیاری از همسایگان کره شمالی را خشمگین ساخته است. آنها این اقدام را ترفندی برای آزمایش یک موشک بالیستیک می بینند، که می تواند بعداً یک کلاهک اتمی روی آن نصب شود.
معاون برنامه فضایی کره شمالی به خبرنگار بخش کره صدای امریکا گفت تنها مقصود پرتاب راکت اکتشافات فضایی است، و به نطر او تمام نگرانیها بی مورد است.
اما هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا روز سه شنبه گفت اقدام کره شمالی بر ادعاهای این کشور مبنی بر بهبود مناسبات با همسایگان خود و امریکا سایه ای از تردید می اندازد.
کلینتون در سخنانی در آکادمی نیروی دریایی امریکا در آناپولیس گفت پرتاب این موشک فقط چند هفته پس از آن صورت می گیرد که پیونگ یانگ موافقت کرد برنامه های اتمی و موشکی خود را متوقف سازد.
مقامات امریکایی از آن بیم دارند که کره شمالی بخواهد پرتاب راکت را با آنچه سومین آزمایش زیر زمینی تسلیحات اتمی خواهد بود دنبال کند. عکسهای ماهواره ای که در دسترس صدای امریکا و دیگر سازمانهای خبری قرار گرفت شواهدی از آمادگی برای چنین آزمایشی را نشان می دهد.
برنامه کره شمالی برای پرتاب راکت توافق اخیر با امریکا را نقض می کند، بر اساس این توافق پیونگ یانگ موافقت کرده برنامه های موشکی و تسلیحات اتمی خود را متوقف سازد، و قرار بود در ازای آن، امریکا ۲۴۰ هزار تن کمک غذایی به کره شمالی تحویل دهد.
کلینتون گفت با پرتاب راکت، پیونگ یانگ آن توافق و نیز قطعنامه شورای امنیت در ممنوعیت آزمایش موشک بالیستیک را نقض می کند.
اما معاون برنامه فضایی کره شمالی گفت در توافق با امریکا هیچ ماده ای که پرتاب یک ماهواره غیر نظامی را ممنوع می سازد وجود ندارد.
ژاپن و کره جنوبی هردو تهدید کرده اند راکت را اگر از فرار سرزمین آنها بگذرد سرنگون خواهند کرد. پیونگ یانگ گفته است چنین عملی به معنای اعلان جنگ خواهد بود.

XS
SM
MD
LG