لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۷

گزارش: مرد آمريکايی آزاد شده از زندان کره شمالی وارد بوستون شد


آيالون مالی گومز شهروند آمريکايی پس از هشت ماه اسارت در زندان کره شمالی روز جمعه همراه با جيمی کارتر، رييس جمهوری پيشين آمريکا به آغوش خانواده خود بازگشت. آقای گومز در فرودگاه شهر بوستون که محل زندگی اوست مورد استقبال اعضای خانواده خود قرار گرفت.

همزمان دوربين های تلويزيونی در چين مردی را نشان می دهند که در يک نگاه اجمالی می توان گفت «کيم جونگ ايل» رهبر کره شمالی است.

آقای کارتر پس از اطمينان از اين که آيالون گومز که يک شهروند آمريکايی است از سوی پيونگ يانگ مورد عفو قرار گرفته است، به همراه وی بسوی بوستون پرواز کرد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی می گويد که سفر سه روزه جيمی کارتر به کره شمالی شامل تقاضای بخشش برای آيالون گومز و نيز گفتگوهای حسن نيت در باره برنامه اتمی کره شمالی بوده است.

همين خبرگزاری کره شمالی اعلام کرد که گفتگوهای رييس جمهوری پيشين آمريکا با کينگ يام نم، دومين مقام کره شمالی، صورت گرفته است. در اين گفتگو ها کينگ يام نم تمايل کشور متبوع خود را برای از سرگيری مذاکرات خلع سلاح گروه شش و عاری بودن شبه جزيره کره از سلاح اتمی، اعلام داشت. گروه شش عبارتند از کشورهای چين، آمريکا، روسيه، ژاپن، کره جنوبی و کره شمالی.

با اين همه، هيچ نشانه ای از اين که آيا آقای کارتر با «کيم جانگ ايل،» رهبر کره شمالی، ملاقات باشد، ديده نمی شود.

سفر ناگهانی رهبر کره شمالی به چين، آن هم در زمانی که يک مقام سابق ارشد آمريکايی به کره شمالی سفر کرده است - سفری که بندرت اتفاق می افتد - پرسش هايی را برانگيخت.

اين دومين باری است که رهبر کره شمالی در سال جاری به چين سفر می کند، کشوری که مهم ترين منبع حمايت مالی و ديپلماتيک کره شمالی است.

دوربين های فيلمبرداری تلويزيون های ژاپن از فاصله ای دور رهبر کره شمالی را در چين در حالی نشان می دهند که وی ظاهراً از يک مدرسه در شمال شرقی چين ديدار ميکند. تصاويری که چندان روشن نيست و نمی توان با قاطعيت گفت که اين خود «کيم جانگ ايل» رهبر کره شمالی است.

بنياد انسان دوستانه غير انتفاعی پرزيدنت جيمی کارتر وهمچنين مقامات ارشد دولت پرزيدنت اوباما بر اين مسأله تاًکيد ميکنند که سفر رييس جمهوری پيشين آمريکا به کره شمالی تنها يک ماًموريت خصوصی انسانی بوده است.

XS
SM
MD
LG