لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۴

مقام های کره شمالی نشست مهمی را در پيونگ يانگ تدارک می بينند


نمايندگان حزب کارگر کره شمالی، حزب حاکم آن کشور، در آستانه برگزاری يک گردهمايی بزرگ سياسی در پيونگ يانگ، گرد آمدند.

قرار است روز سه شنبه اعضاء حزب کارگر در بزرگترين گردهمايی چند دهه اخير کره شمالی حضور يافته و اعضاء «هيئت عالی رهبری» را برگزينند. کارشناسان خارج از کره شمالی پيش بينی کرده اند که کيم جونگ ايل، رهبر کره شمالی، از اين گردهمايی برای جلب حمايت از کيم جونگ اون، پسر سوم خود، استفاده خواهد کرد و مسير را برای رهبر شدن وی هموار خواهد کرد.

رسانه های رسمی کره شمالی به طور مستقيم به کيم جونگ اون، به عنوان جانشين احتمالی رهبری، اشاره نکرده اند، زيرا سخن گفتن در مورد جانشين رهبر، اصولاً بطور کلی در کره شمالی، سخن ناگفتنی يا به اصطلاح تابو، محسوب می شود.

نشست روز سه شنبه - فردا -- در کره شمالی اولين گردهمايی حزب حاکم از سال ۱۹۸۰ ميلادی تا کنون است. در آن نشست کيم ايل سونگ بنيانگذار کره شمالی، کنگره را مورد خطاب قرار داد و کيم جونگ ايل، فرزند وی، به جانشينی رهبر، برگزيده شد. آخرين گردهمايی نمايندگان حزب کارگر کره شمالی نيز در سال ۱۹۶۶ برگزار شد.

اکنون هفته ها ست که اعلاميه های برگزاری نشست روز سه شنبه در پيونگ يانگ، ديده می شوند. روز شنبه برای اولين بار تزئين آلاتی به منظور گراميداشت اين نشست در خيابان های پيونگ يانگ، مشاهده شد.

دولت کره شمالی از طريق رسانه ها در ماه ژوئن گذشته با اعلام برنامه برگزاری اين گردهمايی تاکيد کرده بود که نشست در اوائل ماه سپتامبر برگزار خواهد شد. هيچ توضيحی در مورد به تاخير افتادن گردهمايی و نهايتا برگزاری آن در ۲۸ ماه سپتامبر، داده نشده است.

ماه آينده مقارن با ۶۵ اُمين سالگرد تشکيل حزب کارگران کره شمالی است و قرار است به اين مناسبت مراسم گوناگون بزرگی در آن کشور، برگزار شود.

XS
SM
MD
LG