لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۳

کره شمالی اعلام کرده است که در انجام فيوژن هسته ای به موفقيت نائل شده است


کره شمالی اعلام کرده است که در انجام همجوشی هسته ای (فيوژن) به موفقيت نائل شده است. دستيابی به فيوژن اتمی می تواند در نهایت به تکنولوژی ساخت سلاح های بسیار قدرتمند هسته ای، منتهی می شود.

«رودونگ سينمون» روزنامه ارگان حزب کمونیست حاکم بر کره شمالی اين موفقيت را يک «رويداد دگرگون ساز» توصيف کرد که نشان می دهد کره شمالی در توليد «تحول انگيزترين تکنولوژی ها با جهش رو به جلو» حرکت می کند.

رسانه های کره شمالی می گويند که اين دستاورد می تواند منبع انرژی سازگار با محیط زیست بشود.

دانشمندان در سراسر جهان برای بهره برداری از انرژی حاصل از واکنش های همجوشی (فيوژن) تلاش بسيار کرده اند اما انجام این کار بدون خطرات ايمنی، قابل دستيابی نبوده است.

با این حال واکنش های همجوشی می تواند باعث انفجار حرارتیِ اتمی شود که به مراتب قوی تر از انفجار ایجاد شده بوسيلۀ بمب های شکافت هسته ای است.

اعلاميۀ کره شمالی هیچ اشاره ای به نقشۀ استفاده از اين تکنولوژی برای سلاح های اتمی بميان نياورده است. اما کره شمالی در حال حاضر انفجارهای اتمیِ سطح پايين را در چند آزمایش هسته ای خود پس از سال ۲۰۰۹ به انجام رسانده است و برای چندین دهه برنامه تسليحات اتمی خود را بر مبنای پلوتونیوم در رآکتور خويش در یونگ بیون، پيش برده است.

XS
SM
MD
LG