لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

مقام های کره شمالی در مورد حمله ناتو به ليبی چه فکر می کنند؟


مقام های کره شمالی در مورد حمله ناتو به ليبی چه فکر می کنند؟
مقام های کره شمالی در مورد حمله ناتو به ليبی چه فکر می کنند؟

يک ديپلمات بريتانيايی می گويد مقام های کره شمالی بر اين باورند که اگر معمر قذافی، رهبر سابق ليبی، برنامه توليد سلاح هسته ای خود را کنار نمی گذاشت، سازمان پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، هرگز به آن کشور حمله نمی کرد.

پيتر هيوز، سفير بريتانيا در کره شمالی روز چهارشنبه گفت اين تجزيه و تحليل را در گفتگو با مقام های بلندپايه کره شمالی، شنيده است. آقای هيوز نتيجه گيری کرده است که بر اساس اين برداشت و طرز تفکر، کره شمالی هيچگاه برنامه توليد سلاح هسته ای خود را کنار نخواهد گذاشت.

در سال ۲۰۰۳ آقای قذافی طبق موافقتنامه ای وعده داد برنامه های هسته ای خود را کنار بگذارد و همين توافق کمک های آمريکا به ليبی را سرازير کرد و همچنين موجب شد که آمريکا نام آن کشور را از فهرست کشورهای حامی تروريسم حذف کند.

سفير بريتانيا در کره شمالی اين سخنان را در مجمعی در کره جنوبی عنوان کرد. پيتر هيوز گفت بايد ديد در پشت ادعای پيونگ يانگ داير بر عاری ساختن شبه جزيره کره از سلاح هسته ای، چه هدفی پنهان شده است.

نظرات آقای هيوز در حالی عنوان می شود که فعاليتهای ديپلماتيک با هدف از سر گيری گفتگوهای شش جانبه با کره شمالی در حال انجام است. در اين گفتگوها به کره شمالی مشوقهای اقتصادی و ديگر مزايا پيشنهاد خواهد شد و در عوض از کره شمالی خواسته می شود برنامه هسته ای خود را کنار بگذارد.

کره شمالی در ماه های اخير خواستار اجرای اين فرايند شده است اما آمريکا و کره جنوبی تمايلی به اين پيشنهاد نشان نمی دهند و می گويند کره شمالی ابتدا بايد تعهداتی را که در مذاکرات قبلی برعهده گرفته است انجام دهد، تا زمينه از سرگيری گفتگوها فراهم شود.

XS
SM
MD
LG