لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

بحث رهبری جمعی در کره شمالی


Генеральная репетиция парада Победы в Москве
Генеральная репетиция парада Победы в Москве

با مرگ کيم جونگ ايل، رهبر سابق کره شمالی، بسياری معتقدند، دوران رهبری تک نفره در آن کشور برای آينده قابل پيش بينی به سرآمده و جانشين جوانش بخصوص در مورد نيروهای نظامی بايد به رهبری دستجمعی، تن در دهد.

کيم جونگ اون، رهبر کره شمالی، و نظاميان بلندپايه آن کشور در مراسم ادای احترام به جنازه کيم جونگ ايل، رهبر قبلی، شرکت کردند. نظاميان شرکت کننده در اين مراسم مهمترين ستون قدرت در کره شمالی را تشکيل می دهند.

يانگ سوگ تااِک، شوهر عمه رهبر جديد که از ۵ سال پيش بعنوان معاون کميسيون دفاع ملی - عاليترين مرجع نظامی آن کشور - تعيين شده موثرترين کمک در فرماندهی رهبری جديد بر نظاميان کره شمالی، تلقی می شود.

بنجامين کانگ ليم، گزارشگر چين در خبرگزاری رويترز، می گويد: به گزارش يک منبع خبری نزديک به پيونگ يانگ و چين، نظاميان کره شمالی نسبت به رهبر جديد اعلام وفاداری کرده اند. اما در اين ميان، قدرت يانگ سون تااِک، شوهر عمه رهبر جديد به ميزان زيادی، افزايش يافته است.

بنجامين کانگ ليم می گويد: در کره شمالی ٢۴ ميليون نفره که همه چيز به رمز و راز آلوده است، صحت اطلاعات يک منبع خبری امتياز بزرگی برای يک خبرگزاری است. ۵ سال پيش، خبرگزاری رويتر از طريق اين منبع از اولين آزمايش اتمی زيرزمينی کره شمالی در عمق ۳٠٠٠ متری زمين، با خبر شد.

کيم جونگ ايل، رهبر سابق کره شمالی، که روز دوشنبه بنا به گزارش ها بر اثر سکته قلبی فوت کرد، بعد از مرگ پدرش قدرت را در کره شمالی بدست گرفت، کشوری که بنا به شواهد، با نظام کمونيستی از نوع موروثی آن اداره می شود.

مارک کاپريو، استاد تاريخ دانشگاه ريکو، می گويد: کيم جونگ اون، رهبر جديد کره شمالی، ابتدا بايد بر ارتش مسلط شود، و تا سه سال ديگر ساير مقام های پدرش، مثل رياست عالی حزب کمونيست کره شمالی را بدست نخواهد آورد.

پکن، بزرگترين و مهمترين متحد پيونگ يانگ بشمار می رود و حضور هوجينتائو، رييس جمهوری چين، در سفارت کره شمالی در پکن برای ادای احترام به رهبر سابق آن کشور، در واقع تائيد رهبری جديد در کره شمالی، تلقی می شود.

روز سه شنبه، کيم جونگ اون، جانشين رهبر متوفای کره شمالی، رهبری مراسم خاکسپاری پدر خود، کيم جونگ ايل، را برعهده داشت. تلويزيون کره شمالی کيم ِ جوان را نشان داد که در کاخ يادبود کوم سوسان، مکانی که تابوت پدرش در يک محفظه شيشه ای گذاشته شده است، به مقامهای خارجی خوشآمد می گفت.

رسانه های دولتی کره شمالی روز دوشنبه گزارش دادند رهبر ۶۹ ساله آن کشور در حالی که برای اجرای يک برنامه با قطار مسافرت می کرده، بر اثر حمله قلبی جان داده است. رسانه ها مرگ او را به فشار جسمی و روحی ناشی از کار زياد نسبت داده اند.

XS
SM
MD
LG