لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

کره جنوبی منابع جايگزين نفت وارداتی از ايران را مشخص می کند


کره جنوبی منابع جايگزين نفت وارداتی از ايران را مشخص می کند
کره جنوبی منابع جايگزين نفت وارداتی از ايران را مشخص می کند

لی میونگ باک، رييس جمهوری کره جنوبی، روز پنجشنبه برای يک ديدار دو روزه وارد قطر شد و مورد استقبال حمد بن خليفه آل ثانی، امير قطر، قرار گرفت. سفر رسمی آقای لی به امیرنشین قطر در چارچوب دیدار از چند کشور خاورمیانه و به منظور یافتن جایگزینی برای نفت ایران انجام شده است.

چین، هندوستان و ژاپن، سه واردکننده دیگر نفت ایران نیز کم و بیش تحت فشارند تا از خرید نفت ایران خودداری کنند. پکن میزان واردات این کالا از ایران را نسبت به سال قبل، نه به دلیل تحریم، بلکه به دلیل محدودیت ناشی از قراردادها به میزان زیادی کم کرده است.

در همين حال با افزايش تنش ميان جمهوری اسلامی ايران و غرب و اعمال فشارهای آمريکا و اروپا بر مشتريان نفتی ايران برای قطع و کاهش واردات نفت از ايران، رييس جمهوری کره جنوبی به خاورميانه رفته است تا با ديدار و گفتگو با مقامهای ارشد عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر جايگزينی برای نفت ايران پيدا کرده و نفت مورد نياز خود را تأمين کند.

لی میونگ باک روز چهارشنبه در رياض گفت که عربستان سعودی، بزرگترين صادرکننده نفت در جهان، ميتواند نقش مهمی در ثبات اقتصاد جهانی و قيمت نفت بازی کند. بگفته دفتر آقای لی، عربستان سعودی «جدا» موضوع تامین بخشی از نفت مورد نیاز سئول را در نظر گرفته است.

کره جنوبی، پنجمين کشور بزرگ واردکننده نفت جهان، ۸۷ درصد نفت مورد نياز خود را از خاورميانه تأمين ميکند که ۹ درصد آن از ايران است.

کره جنوبی در سال گذشته واردات نفت از ايران را ۵ درصد افزايش داد و قرار است در سال جاری نيز بر ميزان نفت وارداتی خود از ايران بيافزايد. کره جنوبی ۵ ميليارد دلار بابت خريد نفت به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران بدهکار است که با توجه به تحريم های اخير، برای پرداخت آن با موانع عمده ای روبرو شده است.

سوای از سفر ريیس جمهوری کره به قطر، این کشور- شبه جزیره دو میلیون نفره اما بسیار ثروتمند در خلیج فارس - سه روز پیش نیز محل ملاقات و توافق محمود عباس، رييس تشکیلات خودگردان فلسطینی، و خالد مشعل، رهبر حماس، برای تشکیل دولت وحدت ملی فلسطینیان بود.

XS
SM
MD
LG