لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۸:۴۲

مدافعان حقوق بشر و مخالفان دولت کره شمالی به مدت يک هفته در سئول دست به اعتراض خواهند زد


تعدادی از گروههای مدافع حقوق بشر و مخالفان دولت کره شمالی از روز چهارشنبه در سئول پايتخت کره جنوبی در مخالفت و اعتراض به اقدامات کره شمالی که به باور معترضان نقض آشکار موازين حقوق بشر تلقی می شوند، به مدت يک هفته دست به اعتراض خواهند زد.

اين مخالفان که تعداد آنها بيش از يکصد نفر تخمين زده می شود با گردهمايی در مرکز شهر سئول رفتار کيم جونگ-ايل رهبر کره شمالی را با مردم خويش مغاير موازين حقوق بشر دانسته و از دولت خود خواستار مداخله در اين امر شدند.

پدر لی هی-گون، يکی از اين معترضان در مورد اين حرکت می گويد «ميليونها نفر هستند که بدون هيچ پشت و پناهی حتی جرئت فرياد زدن ندارند. کسانی که در نقطه کورقرار گرفته، رنج می برند و در آنجا اثری از حقوق انسانی وجود ندارد. ما برای کمک به آنها در اينجا هستيم، کاری که از شش سال پيش در ايالات متحده انجام داده ايم. اکنون نوبت کره جنوبی است که برای آزادی و حقوق انسانی مردم کره شمالی اهميت قائل شود. »

اخيراً گفته می شود دولت کره جنوبی اقدامات ضد انسانی کره شمالی عليه مردم خويش را ناديده می گيرد.

سوزان شولت مسئول بنياد موسوم به برنامه دفاعی ضمن محکوم ساختن پيشينه و عملکرد دولت کره شمالی در زمينه نقض مکرر موازين حقوق بشر نسبت به شهروندان خويش روز دوشنبه در يکی از سمينارهايی که در اين رابطه در کره جنوبی برگزار می شود گفت «امروز، کره شمالی تنها کشور در سطح جهان است که حتی به کمترين موارد مندرج در اعلاميه جهانی حقوق بشر احترام نمی گذارد.»

بسياری از گروههای مدافع حقوق بشر و کشورهای جهان از جمله ايالات متحده تا کنون بارها دولت کره شمالی را به خاطر داشتن زندانهای سياسی برای مقابله با دگر انديشان خود به باد انتقاد گرفته اند.

لی-اوک هووا يکی از مخالفان دولت کره شمالی که به اتهام سفر به چين در زندان بوده است می گويد، مرگ و مير روزانه زندانيان در زندانهای سياسی کره شمالی امری روزمره و عادی تلقی می شود. خانم لی در اين باره می گويد «هر روز بطور عادی ۲۵ تا سی نفر از زندانيان سياسی از بين می روند. آنها اهميتی برای مردم قائل نيستند. به ما می گفتند لياقتمان همين است و حق شکايت هم نداشتيم، چون ما از کشور بيرون رفته و دوباره برگشته بوديم نسبت به کشورمان گناهکار و خائن به حساب می آمديم. »

XS
SM
MD
LG