لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۱

رهبران چين و ژاپن به گفتگوهای خود در مورد کره شمالی ادامه می دهند


«ون جيبائو» نخست وزير چين و «يوکيو هاتوياما» نخست وزير ژاپن روز دوشنبه در توکيو به گفتگو نشستند و در چند مورد به ویژه درباره موضوع افزايش تنشِ بين کره شمالی و کره جنوبی به بحث و چاره جويی پرداختند. آقای هاتوياما مؤکداً از آقای ون خواست که چين از اقدامات تنبيهی عليه کره شمالی به خاطر غرق رزمناو کره جنوبی، حمايت به عمل آورد.

در همين حال يوناپ، خبرگزاری کره جنوبی گزارش داد که يک مقام عاليرتبه کره جنوبی، معاون وزير امور خارجه کره جنوبی مسئولِ امور سازمان ملل متحد برای انجام گفتگوهايی در نيويورک و واشنگتن، عازم آمريکاست. يوناپ می گويد «چان يونگ – وو» معاون وزارت امور خارجه کره جنوبی مسؤل اصلی رسيدگی به مسائل مربوط به پيمان نامه منع گسترش سلاح های هسته ای و کيفيت اجراء آن از سوی امضاء کنندگان پيمان است.

کره جنوبی می گويد اين هفته از شورای امنيت سازمان ملل متحد درخواست خواهد کرد موضوع غرقِ رزم ناو کره جنوبی را مورد بررسی قرار دهد. کره جنوبی می گويد که شليک اژدر از سوی کره شمالی دليل کشته شدن ۴۶ دريانورد آن کشور و غرق رزم ناو بوده است. پيونگ يانگ هرگونه مسئوليتی را در اين مورد انکار می کند.

در رويدادی ديگر شبکه تلويزيون دولتی کره شمالی مانور مشترک دريايی کره جنوبی و آمريکا را که به زودی انجام خواهد شد به مانور قبلی آنها تشبيه کرده که از سال ۱۹۹۴ ميلادی تا کنون به حال تعليق در آمده است.

شبکه تلويزيونی کره شمالی در گزارش خود می گويد «کره جنوبی قصد دارد با کمک رزم ناوهای آمريکايی، مانند ناوهای هواپيمابر، ناوهای نگهبان و زيردريايی های اتمی دست به عمليات دريايی مشترکی عليه زيردريايی های فرضی کره شمالی بزند.»

تلويزيون کره شمالی در ادامه تهديد می کند، کوچکترين اقدام تحريک آميز يا حتی شليک يک گلوله ممکن است هر آن به جنگی تمام عيار در منطقه تبديل شود.

کره جنوبی در واکنش به انتشار نتيجۀ تحقيقات مربوط به انهدام ناو جنگی خود از هفته گذشته اقدامات شديدی عليه پيونگ يانگ اتخاذ کرده است. اين کشور از هفته گذشته مناسبات بازرگانی خود را با همسايه شمالی خويش به حال تعليق در آورده و به تبليغات گسترده ای عليه دولت کره شمالی دست زده است. علاوه بر اين کره جنوبی تمرين های نظامی وسيعی را در آب های دريای غرب آغاز کرده است.

کره شمالی نيز در پاسخ بلافاصله اعلام کرده است که همه مناسبات خود را با سئول قطع می کند و بلندگوهای تبليغاتی کره جنوبی را از بين می برد و ضمناً هشدار داده است که سئول با انجام اين گونه تحريکات، منطقه را به سوی جنگ سوق ميدهد.

لی ميونگ-باک، رئيس جمهوری کره جنوبی اعلام کرد اين قضيه را در شورای امنيت سازمان ملل متحد مطرح خواهد کرد و ژاپن نيز حمايت خود را از تصميم کره جنوبی اعلام کرده است.

وزارت دفاع کره جنوبی در ارتباط با واقعه غرق ناو جنگی خود در روز ۲۶ ماه مارس گذشته اقدام به پخش نوار ويديويی کرده است که برای نخستين بار انتشار يافته است.

در اين نوار، ناو کره جنوبی پس از اصابت اژدر کره شمالی نشان داده می شود. کارشناسان معتقدند که قطعات به دست آمده از اژدر شليک شده، با اژدرهايی که پيونگ يانگ معمولاً برای فروش به خارج صادر می کند، دقيقاً انطباق دارند.

شماره مسلسل روی يکی از قطعات پيدا شده شبيه به همان شماره هايی است که روی اژدرهای پيونگ يانگ وجود دارد.

دريا سالار «مون پيونگ-اوک» فرمانده نيروی دريايی کره جنوبی می گويد، کره شمالی تعدادی از اژدرهای اندازه متوسط خود را به کشورهای خاورميانه صادر کرده که می توانند در زيردريايی های کوچک مورد استفاده قرار گيرند. اين اژدرها مانند همان هايی هستند که کره جنوبی و کميته بين المللی ادعا می کنند در مورد ناو چئونان مورد استفاده قرار گرفته است.

در همين حال هزاران نفر از ساکنان پيونگ يانگ، روز يکشنبه در پشتيبانی و حمايت از رهبر خود و در اعتراض به ادعاهای کره جنوبی در ميدان کيم ايل سونگ شهر دست به تظاهرات زدند. و مردم سئول نيز با اجرای رقص و برنامه های گوناگون ضمن تجسم واقعه غرق ناو جنگی «چئونان» از دولت چين خواستار حمايت در اين اختلاف شدند.

XS
SM
MD
LG