لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۱

اجرای کنسرت اعظم علی و گروه نیاز در لس آنجلس


اجرای کنسرت اعظم علی و گروه نیاز در لس آنجلس
اجرای کنسرت اعظم علی و گروه نیاز در لس آنجلس

اعظم علی و گروه «نیاز»، گروهی که موسیقی آن ها تلفیقی است از نواهای ایرانی، موسیقی سنتی و فولکلوریک جهان و موسیقی الکترونیکی و کامپیوتری، در هفته ای که گذشت در تئاتر «ال ری» در لس آنجلس کنسرت موفقی اجرا کردند.

در این کنسرت از مهمانان ویژه ای از جمله ووکالیست ایرانی «خسرو انصاری»، «کوروش مرادی» نوازنده دف و پرکاشنیست «حبیب مفتاح بوشهری» از همکاران قدیمی «شنبه زاده» نیز دعوت شده بود تا با «نیاز» همکاری کنند.

«نیاز» که اعضای اصلی آن را «لوگا رامین ترکیان» - یکی از اعضای گروه قدیمی «اکسیوم آو چویس» Axiom Of Choice، اعظم علی، خواننده ایرانی بزرگ شده هند و کارمن ریزو، آهنگساز ایتالیایی موسیقی کامپیوتری تشکیل می دهند، آخرین بار در سال ٢٠٠٩ در همین محل کنسرتی برگزار کرد و پس از آن اعضای گروه به کانادا مهاجرت کردند و امروز ساکن مونترال هستند.

موسیقی نیاز که اغلب ترانه های آن ساخته «لوگا رامین ترکیان» نوازنده زبردست سازهای گوناگون است به خاطر قالب عرفانی، تم های شرقی و نواهای مدرنی که «کارمن ریزو» به آن اضافه کرده است، موسیقی است منحصر به فرد که به شدت مورد پسند مخاطبان غیر ایرانی در کشورهای مختلف جهان است.

طنین ملودی های آکوستیکی که با موسیقی الکترونیکی گروه عجین شده از جنبه های بارز موسیقی «نیاز» به شمار می رود که همراه با ریتمی زنده و نوایی چرخنده و مدور، شنونده را به حالتی عرفانی و خلسه آور فرو می برد.

اعظم علی درباره موسیقی گروه نیاز می گوید: «این موسیقی مخلوطی است از موسیقی قدیم و جدید، موسیقی سنتی و مدرن و درحقیقت انعکاسی است از صدای نسل ما. نسل من و رامین که ریشه هایمان در ایران است و کارمان را از اینجا شروع کرده ایم. شاید بشود گفت این نوعی موسیقی اتوبیوگرافیک و یا شرح حالی است. تجربه ای است که در آن ما ضمن حفظ موسیقی سنتی قدم به قلمروهای تازه ای در موسیقی مدرن می گذاریم. ما ریشه در موسیقی و شعر ایرانی داریم اما کم کم در طول زمان موسیقی ملل دیگررا هم داخل این موسیقی کردیم چون می خواستیم نشان بدهیم که همه ما از هر نژاد و ملیتی که باشیم در واقع یکی هستیم و یک نوع زندگی بشری را تجربه می کنیم. برای همین هم روی صحنه می بینید که ما با موزیسین های مختلفی کار می کنیم. نوازندگان کرد، افغان، فلسطینی، آمریکایی، هندی و ایرانی. ترانه های ما هم یا براساس موسیقی فولکلوریک ملت های مختلف است و یا این که با استفاده از ترانه ها و اشعار کهن و کلاسیک ایرانی ساخته شده است.»

از همکاران غیرایرانی کنسرت یکشنبه شب نیاز در تئاتر «ال ری»، خواننده و نوازنده فلسطینی تبارعود ناصر موسی و جسی استروپ، نوازنده گیتار آمریکایی بودند.

برنامه با یک لالایی دو صدایی توسط اعظم علی و حبیب مفتاح بوشهری آغازشد و با چند لالایی دیگر و قسمت هایی از آلبوم های تازه دو عضو اصلی گروه، اعظم علی و رامین ترکیان ادامه پیدا کرد. در طول این برنامه «حبیب مفتاح بوشهری» نوازنده سازهای کوبه ای با استفاده از ابراز مختلف و نوظهوری چون یک گوی بزرگ چوبی و جمجمه گوزن، ابعاد تازه ای را به موسیقی شرقی و غربی «نیاز» اضافه کرد و کار او به شدت مورد توجه تماشاگران قرار گرفت.

«شری رضائی» و «پروفیوژن ایونتز» Perfusion Events برگزارکننده کنسرت اخیر گروه نیاز که پیش از این هم کار تبلیغات و برگزاری نخستین کنسرت گروه هایی چون«مستان»، «کیوسک» و «دنگ شو» را با همکاری چند تن دیگر از جمله لیلا سالارتاش در لس آنجلس برعهده داشته اند می گوید: «وقتی تصمیم گرفتم از گروه نیاز دعوت کنم تا پس از سه سال یک بار دیگر در لس آنجلس برنامه اجرا کنند می دانستم که همکاری لیلا کمک بزرگی خواهد بود. موفقیت این کنسرت مسلما موجب خواهد شد تا همکاری های من و لیلا با این گروه و گروه های موسیقی دیگر در آینده نزدیک ادامه پیدا کند.»

شری رضایی که خود از هواداران موسیقی پیشرو و آوانگارد است دوستان موسیقی دان زیادی در لس آنجلس دارد: «وقتی باخبر شدم که هم اعظم علی و هم همسرش «رامین ترکیان» هر دو آلبوم های تازه ای به بازار داده اند فکر کردم این بهترین موقعیت است تا یک بار دیگر از آن ها دعوت کنیم که به لس آنجلس بیایند و برای طرفداران بی شمار خود در این شهر برنامه اجرا کنند.»

آلبوم «مهراب» تازه ترین اثر مستقل «رامین ترکیان» است که در آن با ووکالیست «خسرو انصاری» همکاری کرده است. سی دی تازه «اعظم علی» هم بر اساس لالایی هایی از ملل مختلف ساخته و اجرا شده که «ایمان»، پسر پنج ساله این زوج هنرمند برانگیزنده آن بوده است.

XS
SM
MD
LG