لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۸

شی جينگپين و هنری کسينجر در مراسم سالگرد سفر نيکسون به چين


شی جينگپين و هنری کسينجر در مراسم سالگرد سفر نيکسون به چين
شی جينگپين و هنری کسينجر در مراسم سالگرد سفر نيکسون به چين

شی جينگپين، معاون رياست جمهوری چين، و هنری کسينجر، وزير امور خارجه پيشين آمريکا، در مراسم چهلمين سالگرد سفر تاريخی ريچار نيکسون، رييس جمهوری پيشين آمريکا، به چين شرکت کردند.

هنری کسينجر به دعوت معاون رياست جمهوری چين در اين مراسم شرکت کرد. شی جينگپين در ارزيابی از روابط بين دو کشور که با سفر ريچارد نيکسون در سال ۱۹۷۲ آغاز شد، گفت: چين و آمريکا در اين دوران بر سر طيف وسيعی از مسائل جهانی، به زمينه های مشترک دست يافتند.

شی جينگپين افزود: در ۴۰ سال گذشته، همکاری چين و آمريکا از مسائل دو جانبه فراتر رفت. ما در مواجهه با چالش های بين المللی، همچون بحران مالی جهانی و تغييرات جوی به گفتگوی نزديک ادامه داديم. ما توانستيم با مسائل حاد منطقه ای از جمله شبه جزيره کره، مسئله هسته ای ايران، خاورميانه و جنوب آسيا به طرز مناسبی برخورد کنيم. همکاری و هماهنگی چين و آمريکا نقش از هميشه مهمتری در صلح جهانی، ثبات و شکوفايی، ايفا می کند.

ارتقای شی در سلسله مراتب حکومتی در چين نشان می دهد که وی در اواخر سال جاری رهبری حزب کمونيست را به دست خواهد گرفت و در اوائل سال ۲۰۱۳ به جای هو جينتائو به رياست جمهوری خواهد رسيد.

معاون رياست جمهوری چين همچنين به همکاری نزديکتر دو کشور برای جلوگيری از تنش ها اشاره کرد. او گفت بايد هشيارانه عمل کرد و تعهد دو کشور در توسعه همکاری نبايد دستخوش تغييرات شود.

هنری کسينجر آخرين بازمانده از همراهان نيکسون در سفر تاريخی به چين است.

هنری کيسينجر گفت: شما با اشاره به سفر نيکسون به چين واقعاً محبت کرديد. اين سفر برای من که آخرين بازمانده از همراهان نيکسون هستم بسيار اهميت دارد. اهميت آن در آغاز روابط نيست، بلکه روندی را آغاز کرد که در طی زمان، يعنی ۸ رييس جمهوری در آمريکا و ۴ نسل از رهبران چين، دوام پيدا کرد، گسترش يافت و هنوز در حال رشد است.

با اين حال، روابط پکن و واشنگتن بر سر مسائل تجاری، منطقه ای و نظامی تحت فشار، قرار دارد. مسائلی که می توانند در سال جاری با رهبری جديد در چين و رقابت های انتخابات رياست جمهوری در آمريکا، از پيچيدگی های بيشتری برخوردار شوند.

XS
SM
MD
LG