لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۹

نیروانا رز، خواننده ساکن لس آنجلس در حمایت از زنان ایرانی آهنگ جدیدی منتشر کرد


نیروانا رز، خواننده ایرانی ساکن لس آنجلس، با انتشار موزیک ویدئو یا نماهنگ جدیدی به تبعیض های جنسیتی علیه زنان در ایران اعتراض کرد.

این آهنگ «زن» نام دارد. ترانه و موسیقی آن اثر هنرمند جوانی به نام پوریام است و آهنگ را هامون تهرانی تنظیم کرده است.

نیروانا رز، فعالیت های هنری خود را در ایران آغاز کرد. این هنرمند جوان به دلیل محدودیت های موجود در ایران، به ویژه ممنوعیت آوازخوانی زنان، مجبور به خروج از کشور شد و در نهایت به لس آنجلس رفت.

او در این بار می گوید : «پس از رویدادهای سال ۸۸، عملا امکان فعالیت در ایران را نداشتم و هر چند که فرد سیاسی نبودم ولی متأسفانه سیاست در تمام عرصه های زندگی ما تأثیرگذار است. به عنوان یک خواننده یا هنرمند زن موقعیتی برای کار نداشتم و مشکلات آن دوران آزارم می داد. تصمیم به خروج از کشور گرفتم. ساده نبود. می توانم آن را یک نوع مهاجرت اجباری یا تبعید ناخواسته توصیف کنم.»

نیروانا رز تحصیلاتش را در آمریکا ادامه داد. او در شهر لس آنجلس در حرفه دیگری شاغل است، اما فعالیت های هنری خود را نیز به صورت جانبی دنبال می کند.

او در سال‌‌های اخیر چند ترانه منتشر کرده است. این آثار پروژه هایی شخصی و غیر تجاری هستند که بر اساس سلیقه و علاقه خود او شکل گرفته اند.

نیروانا رز در این رابطه می گوید: «این اثر اجتماعی، در اصل تجربیات خود من به عنوان یک زن ایرانی است. از نابرابری، تبعیض های جنسیتی، عدم آزادی پوشش، قانون حجاب اجباری و تابوهایی خواندم که علیه زنان ایرانی وجود دارد. من نمی توانم نسبت به درد و رنج زنان کشورم بی تفاوت باشم. [این اثر] ترانه ای تأثیرگذار و تا حدی غم انگیز است، ولی پیام مثبتی نیز دارد.»

نیروانا رز امیدوار است انتشار چنین آثاری به همراهی بیشتر مردان ایرانی برای رفع تبعیض های جنسیتی در ایران کمک کند؛ چرا که این زنان، همان مادران، خواهران، دختران، و همسران آنها هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG