لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۷

زنان زندانی در اوین دست به اعتصاب غذا زدند


آرشیو- تهران، زندان اوین، بند زنان
آرشیو- تهران، زندان اوین، بند زنان
دست کم نه تن از زندانیان زن در زندان اوین تهران در اعتراض به تفتیش بدنی و ضرب و شتم توسط زندانبانان، دست به اعتصاب غذا زده اند.

تارنمای کلمه، وابسته به جنبش سبز، شامگاه چهارشنبه گزارش داد این عده از زندانیان پس از آنکه از سوی زنان زندانبان مورد تفتیش بدنی، ضرب و شتم و توهین قرار گرفتند، به اعتصاب غذا دست زدند.

گزارش ها حاکی از آن است که این عده از زندانیان، اغلب فعالان سیاسی و روزنامه نگارانی هستند که به دنبال برگزاری انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری سه سال پیش ایران، دست به اعتراض زدند و بازداشت شدند.

تارنمای کلمه در این خصوص نوشته است این نه زندانی زن در زندان اوین، با اعتراض به رفتار مأموران زندان، از آنها خواسته اند عذرخواهی و تضمین کنند که چنین رفتاری با آنها در آینده تکرار نخواهد شد. به گزارش کلمه، بهاره هدایت، نازنین دیهیمی، ژیلا بنی یعقوب، شیوا نظرآهاری و مهسا امرآبادی در میان اعتصاب کنندگان هستند.

اعتصاب غذای این زندانیان با اعتصاب غذای نسرین ستوده مصادف شده. وی از هفتۀ گذشته به نشانۀ اعتراض به بدرفتاری مسئولان زندان با وی، به اعتصاب غذا دست زده است.

ستوده، وکیلی که به شش سال زندان محکوم شده، از ملاقات با همسر و فرزندانش محروم شده است.

الیستیر برت، وزیر امور خاورمیانۀ بریتانیا، روز چهارشنبه نسبت به وضعیت جسمی خانم ستوده ابراز نگرانی کرد و از مقامهای جمهوری اسلامی خواست تقاضاهای وی را مورد تجدیدنظر قرار دهند.

سفر هیأت نمایندگی اتحادیۀ اروپا که قرار بود هفتۀ گذشته انجام شود، به سبب رد درخواست ملاقات این هیأت با نسرین ستوده و جعفر پناهی، لغو شد.

نسرین ستوده و جعفر پناهی جایزۀ امسال آزادی بیان ساخاروف را از آن خود کردند. آقای پناهی، فیلمساز دگراندیش، نیز به شش سال حبس محکوم شده است.
XS
SM
MD
LG