لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

چطور از دارایی‌های ایران به بازماندگان حمله ۱۱ سپتامبر غرامت داده می‌شود


دادگاهی در نیویورک به ریاست قاضی دنیلز، در ارتباط با حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ایران را به پرداخت بیش از ۶ میلیارد دلار به حدود هزار نفر از نزدیکان قربانیان این حمله محکوم کرده است.

این قاضی دستور داده است که ایران باید ۸.۵ میلیون دلار به ازای هر پدر و مادر کشته شده، ۱۲.۵ میلیون دلار به ازای هر همسر کشته شده، ۸.۵ میلیون دلار به ازای هر فرزند کشته شده و ۴.۵ میلیون دلار به ازای هر خواهر و برادر کشته شده بپردازد.

همچنین یک نرخ بهره سالیانه ۴.۹۶ درصدی روی این پول ها اعمال می شود که تاریخ شروع آن ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نظر گرفته شده است.

هنوز معلوم نیست که مقامات آمریکایی یا شاکیان و وکلای این پرونده از چه مکانیزمی ممکن است برای گرفتن جریمه ای که دادگاه به نفع آنها و علیه ایران حکم داده، استفاده کنند. اما دادستان های آمریکایی و اندیشکده ها در جریان اعمال تحریم ها علیه ایران و دیگر پرونده ها نشان داده اند که در کشف دارایی های ایران ابتکار عمل دارند و دارایی های ایران در آمریکا و کشورهای خارجی را نیز می توانند مسدود کنند.

برای نمونه، دولت آمریکا توانست دارایی های بانک مرکزی ایران به میزان ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون را که نزد لوکزامبورگ بود، به عنوان غرامت برای قربانیان حملات تروریستی یازده سپتامبر توقیف کند که این اقدام با اعتراض بانک مرکزی ایران مواجه شد.

همچنین بورس آلمان به درخواست آمریکا در سال ۲۰۱۳ حدود ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار دیگر از دارایی های ایران را در ارتباط با پروند های بمب گذاری های برج های خبر در عربستان، بیروت در سال ۱۹۸۳ و یازده سپتامبر توقیف کرده است که آن نیز با شکایت ایران مواجه شده است.

سال ۲۰۱۶ نیز دیوان عالی آمریکا حکم داد که ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار از دارایی های ایران در «سیتی بانک» واقع در نیویورک نیز می تواند به خاطر حکم علیه این کشور در پرونده های مشابه توقیف شود که با شکایت ایران در دیوان بین اللملی دادگستری مواجه شد.

در ژوئن ۲۰۱۷ نیز دادگاهی در آمریکا حکم داده بود که دولت آمریکا می تواند یک آسمانخراش متعلق به ایران را که در دوران پهلوی به مالکیت ایران در آمده بود، مصادره کند. ارزش این برج در زمان صدور آن حکم چند صد میلیون دلار برآورد شده بود و برخی گزارش ها قیمت آن را حدود ۱ میلیارد دلار برآورد کردند.

روزنامه نیویورک پست از این برج به عنوان یکی از جذاب ترین املاک منطقه گران منهتن یاد کرده بود، برجی که به نوشته این نشریه شرکت نایک یک قرارداد اجاره ۱۵ ساله برای آن امضا کرده بود که ارزش این قرارداد اجاره طبق نظر نشریه نیویورک پست در سال ۲۰۱۷، حدود ۷۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

پیشتر گزارش شده بود دولت آمریکا از محل فروش این برج می تواند به قربانیان حملات بمب گذاری در مقر نیروهای آمریکایی در بیروت در سال ۱۹۸۳، ۵۹ نفر از خانواده قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، و وابستگان ۱۷ نفر از ۱۹ نیروی آمریکایی کشته شده در بمب گذاری برج های خبر در عربستان پول بدهد. ایران در همه پرونده ها محکوم شناخته شده بود.

ایران دست داشتن در حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ که گروه القاعده آن را انجام داد، تکذیب کرده است. هواپیماربایان از کشورهای عربستان، امارات، لبنان و مصر بودند.

رویترز در گزارشی نوشته است که حکم این دادگاه در نیویورک می تواند زمینه برای شکایت مشابه علیه عربستان سعودی را فراهم کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG