لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

نقد فیلم : « ٩» اثر تازه «راب مارشال» با شرکت ستارگان برنده اسکار نتوانست انتظارات منتقدین و توقعات تماشاگران مشتاق را برآورده کند


نقد فیلم : « ٩» اثر تازه «راب مارشال» با شرکت ستارگان برنده اسکار نتوانست انتظارات منتقدین و توقعات تماشاگران مشتاق را برآورده کند
نقد فیلم : « ٩» اثر تازه «راب مارشال» با شرکت ستارگان برنده اسکار نتوانست انتظارات منتقدین و توقعات تماشاگران مشتاق را برآورده کند

فیلم موزیکال « ٩» از روی نمایشی به همین نام ساخته «راب مارشال» کارگردان فیلم برنده اسکار و موفق« شیکاگو» با وجود عوامل برنده ای چون حضور پنج بازیگر برنده اسکار و ستارگانی چون سوفیا لورن درفیلم نتوانست انتظارات تماشاگران مشتاق تماشای این فیلم را آنچنان که باید برآورده کند و درهفته آغاز نمایش با یک فروش هفت میلیون دلار در ردیف کم فروش ترین فیلم های تازه برروی اکران آمده قرار گرفت.

فیلم که نوعی سرسپاری است به «فدریکو فلینی» کارگردان سرشناس سینمای ایتالیا و بازیگر نقش اول اغلب فیلم های او «مارچلو ماسترویانی»، با شرکت «دنیل دی لوئیس» بازیگربرنده اسکارایرلندی تبار درنقش فلینی و گروهی از مطرح ترین ستارگان سینمای هالیوود و جهان از جمله پنه لوپه کروز، ماریون کوتیلار، نیکول کیدمن، جودی دنچ و حتی سوفیالورن که برای نخستین بار پس از سال ها در این فیلم در نقش مادر فلینی ظاهر می شود، نتوانست توجه منتقدین و تماشاگران سینما را به خود جلب کند.

دنیل دی لوئیس در فیلم «٩ » نقش یک فیلمساز معروف ایتالیایی دهه شصت میلادی به نام «گوئیدو کونتینی» را بازی می کند که درشرف ساختن تازه ترین فیلم سینمایی خود، لحظه ای از هجوم خبرنگاران و دوربین های «پاپاراتزی» رهایی ندارد. کارگردان که هیچ ایده خاصی برای ساختن این فیلم تازه ندارد می کوشد از پاسخ به پرسش های خبرنگاران کنجکاو در مورد جزئیات فیلم طفره برود.

«گوئیدو» به صورت شخصیت محوری فیلم در لحظات تنهایی در یک استودیوی خالی فیلمبرداری به دنیای خیالی و فانتزی موزیکالی وارد می شود که در آن زنان متعددی که در طول دوران زندگی شناخته و یا در زندگی او حضوری بارز داشته اند از جمله مادردرگذشته اش (سوفیا لورن) و طراح لباس های فیلم هایش (جودی دنچ) حضور دارند. کم کم «گوئیدو» با الهام گرفتن از این زنان و از زندگی گذشته و حال خود مشکل عدم خلاقیتی که در وجودش رخنه کرده است را حل می کند ودرآخرین نمای فیلم نهایتا«کودک درون» خود را به آغوش می کشد، پشت یک دوربین متحرک می نشیند وکارگردانی یک فیلم موفق دیگر را آغاز می کند!

دیوید جرمن ،منتقد سینمایی آسوشیتد پرس می نویسد:« مشکل می توان برای شخصیت گوئیدو که موقتا دچارانسداد خلاقه شده احساس ترحم کرد. مردی که همه جا با استقبال و احترام مردم روبروست و همه می خواهند از او مواظبت و مراقبت کنند. مردی با همسری بی نهایت زیبا(ماریون کوتیلار) و معشوقه ای خوشگل و سکسی (پنه لوپه کروز) که زنان زیبای دیگری از جمله یک خبرنگارآمریکایی (کیت هادسن) و ستاره فیلم های معروف او (نیکول کیدمن) او را با عشق و سکس و محبت احاطه کرده اند! مردی که همه چیز دارد. هم معروفیت ومحبوبیت حرفه ای وهم عشق و توجه احساسی ازسوی زنان زیبا!»

زنان درفیلم تازه «راب مارشال» یک باردیگر از میان زیباترین و سکسی ترین ستارگان مطرح روز درحالتی اغلب نیم عریان انتخاب شده اند. پنه لوپه کروز درنقش معشوقه گوئیدو، یکی از داغ ترین رقص های سکسی روی پرده سینما را درفیلم ارائه می دهد. نیکول کیدمن درنقش یک «الهه عشق موطلائی» نقش بدل «آنیتا اکبرگ» سوئدی، ستاره فیلم معروف فدریکو فلینی ، «هشت و نیم» را ایفا می کند .

نیکول کیدمن که سابقه شرکت او در فیلم های موزیکال به ایفای نقش در فیلم «مولن روژ» و خواندن آهنگ های این فیلم با صدای خود باز می گردد در فیلم « ٩» نیز هنر آوازخوانی خود رابه بهترین نحوممکن به نمایش گذاشته است. «فرگی» خواننده گروه «بلک آید پیز»Black Eyed Peas هم درنقش یک نماد سکسی درفیلم ظاهرمی شود. زنی کولی که دوران کودکی «گوئیدو» یا شخصیت فلینی درفیلم با رقص های هوس انگیز و شهوانی او رنگ خورده است. شهوانیتی که به ویژه در فیلم های نخستین فدریکوفلینی به خوبی نمایان است.

رقص«کیت هادسن» که نتوانسته است ابعاد یک اجرای موزیکال را به خوبی در فیلم انعکاس دهد در نقش یک خبرنگارسکسی آمریکایی در بخشی از فیلم تماشاگر را به یاد برنامه های تلویزیونی قدیمی «روهان و مارتین» می اندازد. برنامه هایی که در دهه شصت میلادی با شرکت مادر کیت(گلدی هاون) که یک بیکینی تنگ و چسبان می پوشید اجرا می شد!

مایکل تولکین و آنتونی مینگلا (کارگردان فیلم بیمار انگلیسی که سال گذشته براثرابتلا به سرطان درگذشت) فیلمنامه فیلم «٩» را نوشته اند. فیلمنامه ای که بیشتر جزئیات آن از تکه کلام های خود فلینی گرفته شده است و درلابلای رقص ها و آوازها گاه بی اثر و نابجا به نظر می رسد.

کنت توران، منتقد سینمایی لس آنجلس تایمز می نویسد:«قطعات موزیکالی که بین دیالوگ ها قرارگرفته اند اغلب ارتباطی با جریان اصلی داستان فیلم ندارند و مثل وصله های ناجوری هستند که به روند تماشای فیلم لطمه می زنند. به نظرمی رسد هریک از این ستارگان زیبا و سکسی منتظرند تا به نوبت روی صحنه بروند و قطعه موزیکال خود را به صورتی وظیفه مانند اجرا کنند.»

«ماریون کوتیلار» بازیگر برنده اسکاری که درفیلم«زندگی گل سرخ» نقش ادیت پیاف را ایفا کرد درفیلم تازه «راب مارشال» نقش همسر«گوئیدو» را بازی می کند و شاید به همین جهت است که فرصتی یافته تا دو ترانه بخواند. نقش محوری کوتیلار و بازی درخشان او درواقع یکی از بهترین بازی های فیلم به شمار می رود. بازی درنقش همسری شکست خورده، غمگین و گاه حتی مالیخولیایی.

مجله هنریVariety چاپ لس آنجلس درباره نقش ماریون کوتیلار درفیلم «٩» می نویسد:«مهارت کوتیلار درارائه این شخصیت به تماشاگر نشان می دهد که چگونه ایفای نقش یک زن افسرده ، شکست خورده و وارسته از اغفال وشیفتگی می تواند به مراتب جذاب تر و تاثیر گذارتر از اندام نیم عریان، نوسان سازو پرزرق و برق ستارگان زیبای فیلم باشد.»

XS
SM
MD
LG