لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۸

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری جنرال الکتریک در نیجریه


جنرال الکتریک از سرمایه گذاری ١ میلیارد دلاری این شرکت در نیجریه خبر داده است. این شرکت عظیم آمریکایی وعده داده است تا تولید برق نیجریه را تا ده سال آینده به سه برابر افزایش دهد. این سرمایه گذاری در شرایطی انجام می شود که نیجریه درصدد است بخش تولید برق کشور که فاسد، رو به اضمحلال و فرسوده است را اصلاح کند.

نیجریه کشوری است که بخش اعظم برق آن به ژنراتور وابسته است. بیشتر مردم به برق دسترسی ندارند و فقط تعداد اندکی به صورت پراکنده به برق دسترسی دارند. گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه هفته گذشته در گفتگو با شبکه تلویزیونی «سی ان ان» گفت که مشکلات ناشی از کمبود برق روزانه این کشور تا پایان سال جاری کم و بیش حل و فصل خواهد شد.

کلمنت نوانکوو، مدیر عامل «مرکز پشتیبانی حقوقی و سیاستگذاری» در آبوجا گفت شاید رئیس جمهوری از وخامت اوضاع سیستم برق کشور اطلاع ندارد. او افزود «احتمال دارد که صدای ژنراتوری که برای او برق فراهم می کند از منزل و یا دفتر کار او فاصله زیادی دارد، بنابراین او خبر ندارد چه زمانی ژنراتورهای او خاموش می شوند و برای عموم مردم برق تامین می شود، اما برقی که برای اغلب منازل مردم نیجریه می رسد بسیار ضعیف است».

مبارزه با فساد

او افزود فساد سراسر بخش تولید برق در نیجریه را فرا گرفته است و هر رهبری که در نیجریه به قدرت می رسد ادعا می کند که می تواند در عرض یک سال موارد قطع برق را متوقف کند اما هیچ چیز تغییر نمی کند.

با این وجود، اولوسگان آگانگا، وزیر بازرگانی و سرمایه گذاری نیجریه تاکید کرده است قضیه این بار فرق می کند.

سرمایه گذاری جنرال الکتریک شامل مشارکت این شرکت با شرکت های خصوصی نیجریه و به دست گرفتن کنترل و فعالیت یکی از نیروگاه های اصلی تولید برق نیجریه، ساخت توربین، یک کارخانه جدید و اکتشاف و بهره برداری از منابع نفت و گاز این کشور که به وفور وجود دارند، خواهد بود.

آگانگا گفت این طرح کارساز خواهد بود چون فقط بر تولید مگاوات تمرکز نمی کند و بلکه بر اقتصاد ملی و تشویق سرمایه گذاری نیز متمرکز می شود. وی تاکید کرد «این سرمایه گذاری سرآغاز ابتکارهای بیشتر و ارسال پیام روشنی به کشور، به مردم نیجریه و به سرمایه گذاران بین المللی است. مسئله فقط تولید برق نیست و قدم های بیشتری برداشته خواهند شد، مسئله ساخت است».

سرمایه گذاری مهم و کلیدی

جنرال الکتریک اعلام کرده است در مرحله اول ٢٥٠ میلیون دلار صرف سرمایه گذاری خواهد شد و بقیه مبلغ اختصاصی صرف پرداخت دستمزدها، آموزش و هزینه تعمیر و نگهداری تاسیسات خواهد شد. جف ایممیلت، رئیس جنرال الکتریک گفته است پروژه ها بیش از دو هزار شغل در نیجریه ایجاد می کند و تقریباً همه این مشاغل به اتباع نیجریه اختصاص داده خواهد شد.

وی خاطرنشان کرده است «زمان این سرمایه گذاری بسیار بهنگام است و انتخاب نیجریه برای این کار بسیار به جا بوده است. تیم های محلی باید روند اجرای این پروژه ها را به عهده بگیرند. هم اکنون تمرکز همه جنبه های این سرمایه گذاری بر اجرای آن گذاشته شده است».

در ساختار دولتی و کشوری نیجریه، مرحله «اجرای» پروژه ها آن بخشی است که معمولاً به دلیل فساد و خشونت به حالت تعلیق درمی آید.

قانونگذاران نیجریه سال گذشته با تهیه گزارشی جزئیات سرقت اموال و بودجه عمومی و دولتی توسط مقامات نفت و شرکت های سوخت را تشریح کردند. این مبالغ باید صرف هزینه سوخت مردم عادی نیجریه می شد اما این در حالی است که ٦̷٧ میلیارد دلار از این پول ناپدید شد. بیشتر این مبلغ را شرکت هایی به سرقت بردند که هیچگونه فعالیتی در زمینه سوخت نداشتند.

نیروگاه جدید جنرال الکتریک در دلتای نیجر ساخته خواهد شد که میدان های نفتی در آن واقع شده اند. شرکت های نفتی ادعا کرده اند که به دلیل سرقت نفت و عملیات خرابکارانه ماهانه بیش از یک میلیارد دلار درآمد خود را از دست می دهند.
XS
SM
MD
LG