لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

چه نيرويی حملات تروريستی در نيجريه را به عمل می آورد؟


چه نيرويی حملات تروريستی در نيجريه را به عمل می آورد؟
چه نيرويی حملات تروريستی در نيجريه را به عمل می آورد؟

افزايش حمله های تروريستی در نيجريه اين نگرانی را ايجاد کرده است که خشونت های آن کشور ممکن است مرتبط با چندين گروه تروريستی باشد.

گروه اسلامگرا و تندرو «بوکو حرام» مسئوليت بمبگذاری دفتر سازمان ملل متحد در ابيجا، پايتخت نيجريه، را که ماه گذشته موجب کشته شدن ٢۳ نفر شد، به عهده گرفته است. اما با افزايش خشونت ها در نيجريه مردم آن کشور می پرسند چه کسی و چرا اين حملات را انجام می دهد.

گروه های تروريستی، مخالفان سياسی گودلاک جاناتان - رييس جمهوری نيجريه - و حتی ارتش آن کشور که می خواهد حکومت غيرنظاميان را بی اعتبار کند، می توانند در پشت اين حمله ها باشند.

ابوبکر عمر کاری، استاد جامعه شناسی در دانشگاه ابيجان، می گويد: بوکو حرام نمادی از تروريسم و خشونت در نيجريه شده است. هر حمله و لطمه ای به امنيت و صلح به «بوکو حرام» نسبت داده می شود.

آقای کاری می گويد شيوه حکومتی نيجريه موجب ايجاد افراط گرايی شده است.

آقای کاری معتقد است که رقابت سياسی باعث شده گروهی که حس می کند قدرت را در دست ندارد به تروريسم رو می آورد اما قطعا برخی حمله ها کار بوکو حرام نيست.

شهو سانی، فعال حقوق بشر، می گويد که عدم رضايت مردم باعث شده ديگر گروه ها نيز راه گروه تندروی بوکو حرام را در پيش گيرند.

شهو سانی معتقد است گرچه مردم شمال نيجريه از گروه های تروريستی حمايت نمی کنند اما اين اقدامات را پاسخی به سالها استثمار و چپاول رهبران سياسی نيجريه می دانند.

رييس جمهوری نيجريه وعده داده است تدابيری را برای جلوگيری از حملات تروريستی و حفظ جان مردم آن کشور به کار گيرد.

XS
SM
MD
LG