لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۱

اتحادیه کارکنان نفت نیجریه تهدید به اعتصاب می کنند


اتحادیه کارکنان نفت نیجریه تهدید به اعتصاب می کنند
اتحادیه کارکنان نفت نیجریه تهدید به اعتصاب می کنند

یک اتحادیه عمده کارگران صنعت نفت در نیجریه می گوید اگر دولت یارانه سوخت را بازنگرداند، یک اعتصاب سراسری را از روز یکشنبه آغاز خواهد کرد.

اتحادیه کارکنان ارشد نفت و گاز طبیعی روز پنجشنبه گفت در صورتی که دولت درخواست آنرا انجام ندهد، ناچار خواهد شد «گزینه تلخ» متوقف ساختن تولید نفت و گاز را برگزیند.

نیجریه روزانه بیش از ٢ میلیون بشکه نفت خام صادر می کند و هر اختلال عمده ای می تواند بر اقتصاد کشور و قیمت های جهانی نفت اثر بگذارد.

گود لاک جاناتان، رییس جمهوری روز پنجشنبه با رهبران اتحادیه در خانه رییس مجلس سنا ملاقات کرد.

اگر اتحادیه این اعتصاب را عملی کند، به دو اتحادیه کارگری عمده دیگر که روز دوشنبه یک اعتصاب سراسری را آغاز کردند خواهد پیوست. آن اقدام موجب شد ده هزار نیجریه ای اعتراض هایی را که شهرهای عمده را فلج کرده است ترتیب دهند.

روز پنحشنبه، در حالی که تظاهرات برای چهارمین روز در لاگوس، مرکز بازرگایی نیجریه و شهرهای دیگر ادامه یافت، بسیاری از فروشگاه ها، نهادهای بازرگانی و مدارس بسته باقی ماندند.

پرزیدنت جاناتان و دولت او یارانه سوخت را روز ١١ دی حذف کردند و گفتند دولت دیگر نمی تواند برنامه ٨ میلیارد دلاری را ادامه دهد. این اقدام قیمت های نفت را دو برابر ساخت.

جاناتان قول داده است از این پول برای اجرای برنامه های زیربنایی و اجتماعی استفاده کند.

اکثر مردم نیجریه با کمتر از روزی ٢ دلار زندگی می کنند و یارانه سوخت فقط یکی از مزایای اندکی بود که آنها از ثروت نفتی کشور دریافت می کردند.

برخی از کارشناسان اقتصادی گفته اند یارانه ولخرجی بود، اما معترضین می گویند فساد در دولت و سوء مدیریت مسئول فقر در کشور نفت خیز نیجریه است.

XS
SM
MD
LG