لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۵

رییس جمهوری پیشین نیجریه، در دیداری از پیش اعلام نشده از ساحل عاج


رییس جمهوری پیشین نیجریه، در دیداری از پیش اعلام نشده از ساحل عاج
رییس جمهوری پیشین نیجریه، در دیداری از پیش اعلام نشده از ساحل عاج

اولوسگون اوباسانجو، رئیس جمهوری پیشین نیجریه، در دیداری از پیش اعلام نشده از ساحل عاج تلاش کرد برای حل بحران سیاسی این کشور راهی پیدا کند. تلاش های پیشین برای متقاعد کردن لورن بگبو رئیس جمهوری کنونی به پذیرش نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و کناره گیری از قدرت به نتیجه نرسیده است.

در این سفر شماری از دستیاران و ماموران امنیتی آقای اوباسانجورا همراهی می کنند. در برنامه سفر وی دیدار و گفت و گو با چوی یانگ جین، نماینده سازمان ملل در ساحل عاج گنجانده شده است. آقای اوباسانجو مشخص نکرده است که با لورن بگبو نیز دیدار خواهد داشت یا نه. چوی یانگ جین گفته است اوباسانجو برای گفت و گو پیرامون بحران پس از انتخابات ساحل عاج به ابیجان سفر کرده است.

جامعه بین المللی آلاسان اوتارا رقیب لورن بگبو را برنده انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ساحل عاج می شناسد اما لورن بگبو حاضر به قبول نتیجه انتخابات و کنار رفتن از قدرت نیست. هیاتی از سران کشورهای باختری آفریقا دو بار به ابیجان رفته و در دیدار و گفت و گو با آقای بگبو از او خواسته اند پیروزی اوتارا را به رسمیت بشناسد و قدرت را به او واگذار کند، اما موفق نشده اند.

بگبو ده سال پیش در پی انتخابات سراسر مغشوش ریاست جمهوری به قدرت رسید و تاکنون به عنوان رئیس جمهوری بر این کشور حکومت کرده است. انتخابات ریاست جمهوری در ماه اکتبر سال پیش برگزار شد.

XS
SM
MD
LG