لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۱

نیجریه کشف محموله مشکوک تسلیحاتی ایرانی را به سازمان ملل متحد گزارش داد


نیجریه کشف محموله مشکوک تسلیحاتی ایرانی را به سازمان ملل متحد گزارش داد
نیجریه کشف محموله مشکوک تسلیحاتی ایرانی را به سازمان ملل متحد گزارش داد

نیجریه کشف یک محموله اسلحه مظنون ایرانی را به سازمان ملل متحد گزارش داده است.
اودئین آجوموگوبیا، وزیر خارجه نیجریه روز دوشنبه گفت دولت او درباره ارسال محموله تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران و تصمیم دولت نیجریه به جلوگیری از آن، به شورای امنیت سازمان ملل متحد گزارش داده است. مقامات درباره مقصد نهایی این محموله شامل راکت و دیگر تسلیحات نظامی، اطمینان ندارند.
طبق تحریم های سازمان ملل متحد، ارسال تسلیحات از ایران به خارج از این کشور ممنوع است.
منوچهر متکی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، یک روز پس از آن‌که نیجریه دولت ایران را به دست داشتن در ارسال این محموله‌ها متهم کرد، برای پیگیری مسئله به ابوجا، پایتخت نیجریه سفر کرد. آقای متکی این مسئله را «سوء تفاهم» توصیف کرده است و گفت یک شهروند ایرانی در نیجریه، حاضر است به دولت ابوجا مدارکی ارائه دهد که نشان می دهد محموله تسلیحاتی توسط یک شرکت خصوصی به یک کشور بی نام و نشان در غرب آفریقا در حرکت بود.
گزارش ها حاکی است مقامات نیجریه یکی از دو ایرانی را که گفته می شود با این محموله مرتبط هستند را، بازجویی کرده اند. نفر دوم به دلیل داشتن مصونیت سیاسی مورد بازجویی قرار نگرفته است.
بنا به گزارش ها کارشناسان تجسسی نیجریه معتقدند دو شهروند ایرانی، اعضای سپاه قدس و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.
تاکنون شورای امنیت سازمان ملل متحد چهار قطعنامه تحریمی را علیه تهران تصویب کرده است. غرب به برنامه های اتمی جمهوری اسلامی مشکوک است و می گوید تهران قصد دارد سلاح اتمی تولید کند.
ایران با رد این اتهامات می گوید برنامه هسته ای اش تنها اهداف صلح آمیز دارد.

XS
SM
MD
LG