لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۷

نيجريه


گروه F در دور اول

چگونه به جام جهانی راه يافت
نيجريه در بازی های مقدماتی با مالاوی، کنيا و ناميبيا هم گروه شد و از همان ابتدا نظرها را به خود جلب کرد، چون بدون شکست مرحله نخست بازی های انتخابی را به اتمام رساند.

با اين که سه بازی را با تساوی به پايان برد، اما دشوارترين مانع آنها، بازی در برابر کنيا بود که با نتيجه ۱-۱ در خانه به پايان رسيد، آن هم در شرايطی که گل مساوی را نامدی ادوآمادی در نيمه دوم به ثمر رساند. در بازی رفت و برگشت در اتيوپی، عقاب های نيجريه پائين ترين رتبه در گروه را داشتند، اما با تمام پيشرفت هايی که حريف آفريقایی این تیم کرده بود، نيجريه در بازی رفت توانست اتيوپی را با نتيجه ۱-۲ شکست دهد و در بازی برگشت هم نتیجه را ۰-۲ به نفع خود تمام کند.

پيشينه شرکت در جام جهانی
نيجريه برای نخستين بار به مسابقات جام جهانی سال ۱۹۹۴ که در فرانسه برگزار شد راه يافت و توانست به دور دوم بازی ها صعود کند.

سرمست از اين نتيجه اميدوارکننده، ملی پوشان نيجريه چهار سال بعد در هفدمين دوره جام جهانی که برای نخستين بار در آسيا برگزار می شد، و کره شمالی و ژاپن بطور مشترک برگزاری آن را برعهده داشتند، دوباره همان نتيجه درخشان را تکرار کردند و به دور دوم بازی های سال ۱۹۹۸ راه يافتند.

اما پس از آن سه بار تلاش عقاب های نيجريه در همان دور اول با شکست روبرو شد. مبارزه تيم ملی نیجریه در جام جهانی ۲۰۱۰ آفريقای جنوبی، تحت نظارت مربی، لارس لاگربک، نيز برای بازيابی شهرت بهترين تيم آفريقا کافی نبود. اما جام جهانی برزيل ۲۰۱۴ فرصت ديگری است که نيجريه ای ها در صدد هستند از آن به خوبی استفاده کنند.

بازيکنان کليدی
مربی تيم نيجريه، استفان کشی، معروف به سختگير بودن است و شهرت او بخصوص در اين است که از انتخاب بازیکنان لیگ داخلی به ضرر ستاره های بين المللی آن کشور هراسی ندارد.

اين سياست او در انتخاب بازیکن تاکنون برای تیم ملی فوتبال نيجريه سودمند بوده، چرا که تيم نيجريه را در بازی های جام ملت های آفريقا ۲۰۱۳ به اوج رساند.
از آن سال تاکنون، کسی به ساختار تيم دست نزده است. جان اوبی ميکل که در گذشته در پست های مختلف توپ زده بود، حالا در گوشه ها انجام وظيفه می کند. دروازه بان وينسنت انياما از بازيکن های مهم و قديمی است، و ويکتور موسی، احمد موسی، و امانوئل امنيکه بازيکنان کليدی خط حمله هستند.

مربی: استفان کشی

بهترين عملکرد در مسابقات جام جهانی
راه يابی به دور دوم در جام جهانی ۱۹۹۴ فرانسه، و جام جهانی ۱۹۹۸ ژاپن و کره جنوبی، برنده جام جهانی زير ۱۷ سال ۱۹۸۵ در چين، ۱۹۹۳ در ژاپن، و ۲۰۰۷ کره جنوبی، مقام دوم در جام جهانی زير ۲۰ سال ۱۹۸۹ در عربستان سعودی و ۲۰۰۵ در هلند.

ستارگان پيشين: جی جی اوکوچا، نوانکو کانو، رشيدی يکينی

مرحله اول گروهی بازی های نيجريه

۱۶ ژوئن بازی با ايران در ساعت ۱۶:۰۰ بوقت محلی کوريتيبا
۲۱ ژوئن بازی با بوسنی و هرزگوين در ساعت ۱۸:۰۰ بوقت محلی سوئيآبا
۲۵ ژوئن بازی با آرژانتين در ساعت ۱۳:۰۰ بوقت محلی پورتو آلگره
XS
SM
MD
LG