لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۶

رییس جمهوری نیجریه: تروریست ها مسئول انفجارهای مرگبار هستند


رییس جمهوری نیجریه: تروریست ها مسئول انفجارهای مرگبار هستند
رییس جمهوری نیجریه: تروریست ها مسئول انفجارهای مرگبار هستند

رییس جمهوری نیجریه می گوید ترویست ها مسئول انفجار دو بمب که در اتومبیل جاسازی شده بودند، در نزدیک محل برگزاری آیین های روز استقلال در ابوجا، پایتخت، هستند.

گودلاک جاناتان روز شنبه گفت مسئولان بمب گذاری از جدال های جاری در منطقه نفتخیز دلتای نیجر برای پنهان کردن هدف هایشان استفاده می کنند. او هشدار داد که مسئولان «بابت این جنایت شنیع بهای سنگینی خواهند پرداخت.» در بمب گذاری ها ۱۲ تن جان سپردند و ۱۷ نفر زخمی شدند.

گروه اصلی ستیزه گر در منطقه، جنبش رهایی دلتای نیجر، در بیانیه ای مسئولیت بمب گذاری ها را بر عهده گرفت و مدعی شد نیجریه «چیزی که ارزش جشن گرفته داشته باشد» ندارد. در بیانیه گفته می شد ۵۰ سال است که زمین و منابع مردم منطقه دلتای نیجر به سرقت رفته است.

گروه به مقامات درباره انفجارها ساعتی پیش از وقوع هشدار داده بود.

روزنامه «دیس دی» چاپ ابوجا گزارش داد مقامات اطلاعاتی بریتانیا از حملات آگاه شده بودند و دولت نیجریه را با خبر ساختند. با این حال، ماموران امنیتی نیجریه نتوانستند توطئه را خنثی کنند.

انفجار ها در فاصله چند دقیقه از یکدیگر در خارج از ساختمان وزارت دادگستری، نزدیک به محل برگزاری مراسم روز استقلال روی داد. هدف دومین انفجار ظاهرا کسانی بود که به نخستین انفجار پاسخ داده بودند.

در باره سومین انفجار در میدان «ایگل»، که در آن پرزیدنت گودلاک جاناتان و ده ها هزار نفر پنجاهمین سالگرد استقلال نیجریه را جشن گرفته بودند، گزارش ها متفاوت بود. مراسم روز جمعه، از جمله یک رژه نظامی طولانی، مطابق برنامه برگزار شد.

آمریکا بمب گذاری ها را محکوم کرده است.

جنبش رهای دلتای نیجر مسئولیت ده ها آدم ربایی و حمله را در سال های اخیر بر عهده گرفته است، و می گوید برای توزیع مساوی ثروت در دلتای نیجر می جنگد.

XS
SM
MD
LG