لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۳

۷۱ نفر در انفجار نیجریه کشته شدند


پلیس نیجریه از کشته شدن دست کم ۷۱ نفر بر اثر وقوع انفجاری که روز دوشنبه در یک ایستگاه اتوبوس در حومۀ آبوجا پایتخت آن کشور به وقوع پیوست خبر داد.

انفجار روز دوشنبه، اندکی پیش از ساعت ۷ صبح، زمانی که ساکنان شهر در حال رفتن به سر کار بودند، رخ داد.

گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری نیجریه چند ساعت پس از بمب گذاری، روز دوشنبه از ترمینال اتوبوس بازدید کرد. او از نیجریه ای ها خواست نسبت به حرکات مشکوک هوشیار باشند و بوکو حرام را متهم کرد که مسوول این حمله بوده است.

هنوز فرد یا گروهی مسوولیت حمله را برعهده نگرفته است، اما ناظران بر این باورند که این انفجار نشان از گسترش فعالیت های شورشیان اسلامگرا در آن کشور است. بنا به گفتۀ برخی از مقام های نیجریه، با وجود وضع حالت فوق العاده در سه ایالت شمال شرقی، عملیات شورشیان بوکو حرام گسترش سافته است.

هفته گذشته مظنونان به عضویت در گروه های اسلامگرا در حمله ای به ایالت بورنو دست کم ۶۰ نفر را کشتند. سازمان عفو بین الملل دو هفته پیش اعلام کرد تنها ۱۵۰۰ نفر از آغاز سال ۲۰۱۴ در حملات بوکو حرام کشته شده اند.

بسیاری شبه نظامیان بوکو حرام را مسئول کشته شدن هزاران نفر از آغاز نا آرامی ها در سال ۲۰۰۹ در نیجریه می دانند. بوکو حرام در تلاش برای تشکیل یک کشور اسلامی در شمال نیجریه معمولا دست به چنین حملاتی می زنند، اما برخی بر این باور هستند که فقر شدید دلیل دیگری برای بروز ناآرامی ها در آن کشور است.

آیو اوریتسیافور (Ayo Oritsejafor) رئیس انجمن مسیحیان نیجریه که یک کشیش مسیحی است، فقر را ریشۀ وقوع ناآرامی های چند سال گذشته در آن کشور نمی داند و عقیده دارد که مسائل ایدئولوژیک و افراطگرایی مذهبی دلیل اصلی ناآرامی هاست.

اوریتسیافور می گوید با برخورد با پدیدۀ فقر و کاهش آن در جامعه، توانایی گروه های شورشی برای جذب افراد هم کم می شود و برای برخورد با تعصب های ایدئولوژیک باید آموزش و هدایت مذهبی، بویژه در مناطق مسلمان نشین شمالی در آن کشور را تقویت کرد.
XS
SM
MD
LG