لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۹

اعتصاب سراسری در نیجریه وارد دومین روز خود شد


اعتصاب سراسری در نیجریه وارد دومین روز خود شد
اعتصاب سراسری در نیجریه وارد دومین روز خود شد

اتحادیه های کارگری در نیجریه روز سه شنبه عهد کردند به اعتصاب سراسری برای اعتراض بالا رفتن قیمت های سوخت در پی قطع ناگهانی یارانه سوخت ادامه دهند.

در حالی که اعتصاب وارد دومین روز خود شد، جوانان خشمگین با لاستیک های مشتعل در یک بزرگراه منتهی به محله خانه های لوکس در لاگوس، پایتخت بازرگانی نیجریه، راه بندان بوجود آوردند.

برخی از معترضین سنگ پران در حالی که اعتراض ها جریان داشت علیه دولت شعار می دادند.

در مورد خشونت در بامداد شنبه گزارشی نرسیده است، با این حال فروشگاه ها در بسیاری از شهر های عمده بسته بودند و ترافیک در بزرگراه های عمده محدود بود.

روز دوشنبه در حالی که ده هزار نفر در سراسر کشور برای زیر فشار گذاشتن دولت به برقراری دوباره یارانه به خیابان ها ریختند، در زدخورد بین معترضین و پلیس دست کم سه تن کشته شدند .

شاهدان می گویند یک افسر پلیس یک معترض را در شهر لاگوس کشت، در شهر کانو در شمال نیجریه دو نفر هدف گلوله قرار گرفتند.

از زمانی که دولت پرزیدنت گودلاک جاناتان به پرداخت یارانه برای سوخت اتومبیل پایان داد، قیمت بنزین در نیجریه از لیتری معادل ۴۵ سنت آمریکایی به ۹۴ سنت افزایش یافته است. هزینه حمل و نقل و غذا نیز در کشوری که در آن اکثر مردم با روزی کمتر از ۲ دلار زندگی می کنند، بشدت بالا رفته است.

جاناتان تاکنون حاضر نشده است یارانه را برقرار کند، و آنرا قابل دوام نمی داند. او می گوید حذف یارانه امسال دست کم ۸ میلیارد دلار برای دولت صرفه جوئی خواهد کرد، و از آن برای اجرای برنامه های زیر بنایی و اجتماعی استفاده خواهد شد.

برخی از اقتصاد دانان یارانه را فساد انگیز و ولخرجی نامیده اند و می گویند موجب قاچاق سوخت به کشورهای همسایه که گرانتر است می شد.

اما بسیاری در نیجریه – بزرگترین تولید کننده نفت در آفریقا - می گویند یارانه سوخت فقط یکی از چند راه ملموسی بود که شهر وندان عادی از ثروت نفتی عظیم کشور برخوردار می شدند.

XS
SM
MD
LG